Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Engla Tunmar 2266

Galoppens nya stjärnskott – Engla Tunmar på väg mot jockeydrömmen

1 november 2024 09:22

Engla Tunmar, 19, kan bli Sveriges segerrikaste jockeylärling i år. Och när vi vet att hon vann sitt första löp i maj förra året så kan vi peka på en kometkarriär. Och det slutar inte här, målet är givetvis att bli professionell jockey.

Engla Tunmar är mer eller mindre född in i sporten och har gått en klassisk väg. Hon kommer från ponnygaloppen och började rida som 8-åring hos Bernita Hedman på ponnygaloppridskolan Lilla Rörby. Och hemma handlar det också väldigt mycket om galopp.

– Christopher Roberts är min plastpappa och Maria Andersson min plastfarmor…

För er som inte har riktig koll kan vi berätta att Christopher är proffstränare inom galoppen och en mycket framgångsrik hinderjockey, Maria är amatörtränare med väldigt stora framgångar där Karla With A K är den senaste stjärnan.

Nu är Engla alltså på väg att bli nästa stjärna. Hon har sjutton vinster i år (15 i Sverige) och ligger tvåa i lärlingsligan efter Angelika Berg som numera är jockey.

– Jag vet inte om jag hinner ifatt henne. Jag missade ju några månader i början av året då jag var amatör, innan jag blev lärling.

Vi står i vågrummet på Jägersro och snackar. Engla har precis avslutat en dag på ”kontoret”. Inga vinnare, som bäst en andraplats i dagens avslutande arablöp. Hon är skitig av all ”kick-back” och ska efter vårt snack ta en snabbdusch och sedan kasta sig på ett flygplan hem till Stockholm och Bro.

På något sätt symboliserar det hennes tempo just ju. Engla gick klart skolan, tog studenten och sedan började hon på heltid med galopp och jobbar nu hos Annika Sjökvist på Bro Park. Berömmer sin arbetsgivare och alla de chanser hon får där, men lägger också 110 procent på den egna karriären.

– Jag fick rida Daybreezer i Auktionslöpet på Bro och det var mitt största löp så här långt i karriären. Det kändes också jättebra att vi kunde vara trea.

Men framgångarna har inte kommit gratis. Hon tränar snudd på varje dag i veckan, ofta på gymet. Hon har stjärnjockeyn Ulrika Holmquist som mentor och rådgivare.

– Ulrika är så bra och klok och hon tror på mig. Det ger mig jättemycket att få hennes råd och tankar.

En annan typ av erkännande fick hon i mitten av oktober när Lennart Reuterskiöld Jr satte upp henne på en av stallets hästar – och det slutade med seger. Efteråt berömde Lennart både Engla och Evelina Rönnlund (även hon lärling) för deras ritter och segrar.

Nu jagar Engla vidare i Sverige ett tag till, men det finns sedan små planer på att söka sig utomlands en period. Hon vill inte avslöja hur nära i tiden de planerna är eller vart hon tänkt söka sig.

– Jag har väl börjat kolla upp en del saker, jag känner att jag vill utomlands för utveckla mig själv och min ridning.

För det är inte någon tvekan om att Engla tar sin karriär på största allvar. Hon jobbar helt enkelt för att bli så bra som möjligt.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.

Norska Derbyvinnaren War Socks svarade än en gång för en riktigt stark prestation när han tillsammans med Silvestre De Sousa slutade god trea i Dubai. Därmed var Niels Petersens adept den klarast lysande stjärnan i den skandinaviska kvartett som startade i samband med fredagens tävlingar på Meydan.

War Socks fick en fin start och tog tidigt positionen utvändigt om ledaren, Stockholm Cup-tvåan Claymore. Mitt på upploppsrakan övertog The JC Organizations fux kommandot och höll starkt innan han tvingades sträcka vapen mot hästarna Dividend och Masai Moon.

För de resterande tre skandinaviska hästarna blev det lite mer blandade resultat:

  • Med Elione Chaves vid tyglarna hittade Fredrik Reuterskiölds debutant Willoch snabbt en bra position bakom tätgruppen. Över upploppsrakan blev fältet rejält utdraget och USA-importen skar till slut mållinjen som sjua.
  • Efter två starter på gräset testade Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble dirttracken. Med Rebecca Stålhanske i sadeln låg fyraåringen initialt positionerad som utvändig fyra. Men redan genom svängen började skimmeln tappa fart och var sist i mål.
  • Sist över mållinjen var även det norska stoet Capitana Bling i Grupp 2-löpningen Balanchine. Under Manuel Martinez anförde Silja Störens adept fältet fram till ca 600 meter kvar. Därefter kunde hon inte längre freda sig mot konkurrenterna.

Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com.

Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg
Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg

För några år sedan lämnade jockeyparet Cornelia Hartsmar och Martin Rodriguez Skandinavien för att fortsätta sina karriärer i USA. Sedan årsskiftet har Cornelia fått många ritter på Florida-banan Gulftream Park. På torsdagen trillade polletten äntligen ner och hon kunde bokföra sin första jockeyseger i det stora galopplandet. Läs mer