Foto: Helena Mansén
auktion BP 2023

Galoppauktion på Bro Park: Din chans att hitta stjärnan!

8 oktober 2025 09:07

På fredag slår Bro Park upp portarna för årets stora Galoppauktion. Det perfekta tillfället att investera i framtidens vinnare.

Cirka 55 svenskuppfödda fullblodsåringar kommer att gå genom auktionsringen med start klockan 14.00. Internationellt erkände Alastair Pim från Tattersalls håller i klubban.

Samtliga åringar kommer att vara på plats på Bro Park. Vi uppmuntrar därför dig att komma i god tid för att studera hästarna och hitta just din drömhäst innan utropet. Mellan klockan 11.00 och 12.30 arrangeras visningar av åringarna på gäststallområdet.

I samband med söndagens vinnare V64 direkt i TV12 intervjuades projektledare Anna Öhgren och gav en lägesrapport inför fredagen:

Stora ekonomiska fördelar

Att köpa svenskuppfödda hästar främjar inte bara fullblodsaveln och den svenska galoppsporten i stort. Det har även stora ekonomiska fördelar för dig som hästägare:

Chans på miljonen i Magic Million

Samtliga åringar som säljs är direkt kvalificerade att starta i det prestigefyllda loppet Magic Million, med en prispott på minst 1 miljon kronor. Detta lopp rids på Bro Park hösten 2026.

Stort bonuspåslag

Svenskuppfödda hästar tjänar extra mycket pengar när de är prisplacerade i öppna löpningar – ett prissummepåslag som gör stor skillnad:

  • 2-åringar: 40% extra prispengar
  • 3-åringar: 35% extra prispengar
  • 4-åringar: 30% extra prispengar

Lägg därtill att nästan alla åringar som går genom ringen på fredag är startberättigade i de skandinaviska Breeders-serierna, med riktigt generösa prispotter.

Svensk Galopp arrangerar auktionen i samarbete med Svenska Fullblodsavelsföreningen. Om du inte har möjlighet att ta dig till Bro Park på fredag går det utmärkt att följa auktionen live via YouTube.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Gazelle o Sandra
Gazelle o Sandra

Den gångna helgen var det säsongspremiär i Danmark och på söndag är det dags för en ny spännande tävlingsdag på Bro Park. Dessutom arrangerar SFK stallrunda på Jägersro. I nyhetssvepet uppmärksammar vi även Elliot Öhgrens magnifika “skötarseger” i Grand National. Läs mer

DSC_0847 copy
DSC_0847 copy

Vår sponsor Triton delar för första gången ut ett stipendium som innefattar en tvådagarskurs på British Racing School i Newmarket den 18–19 juli. Efter åtta ansökningar från hela Sverige föll juryns val på ponnyryttaren Stella Österlund. Läs mer

DSC_4894 copy
DSC_4894 copy

I typiskt aprilväder drog så galoppsäsong 2026 igång. Något vi alla väntat otåligt på genom denna långa kalla vinter. Dagen till ära blev det fem spännande lopp med våra unga duktiga ryttare och deras räserponnys. Läs mer