Foto: Catrine Näsmark
hoppla pålle entré.jpg

Målning av Catrine Näsmark.

Catrine Näsmark öppnar utställningen 'Hästkrafter' med vernissage på Bro Park

27 maj 2022 10:16

För många inom galoppsporten är Catrine känd som Dag (Dagge) Näsmarks dotter. Många andra känner henne som konstnärinna och scenograf. I samband med tävlingsdagen 12 juni på Bro Park öppnar Catrine Näsmark sin utställning 'Hästkrafter' med vernissage i Bro Parks läktarbyggnad.

Catrine Näsmark målar gärna hästar, motorcyklar och bilar. I den nya utställningen Hästkrafter är det just detta som är i fokus.

–Hästbilderna symboliserar för mig minnen från barndomen: den saltsöta doften från Sibyllas, speakern som entonigt men säkert rapporterar från sitt bås, skvätt av jord och sand, gubbar i hatt och keps som högljutt hejar på, den skotskrutiga gröna mattan i vip-rummet, tjusiga damer i hatt med något glas bubbel i handen, femkronorssedeln jag fick i handen för att springa i väg med brorsan för att köpa korv. Minnen som fått bli till bilder, säger Catrine Näsmark.

– Jag älskar kraften med mc och amerikanska bilar. Den öronbedövande ljudet, dofterna, farten, farligheten...

Catrine Näsmarks konst har ställts ut på bland annat Stockholms Ulvsunda Slott, Bromma Flygplats, Katarina kyrka och konstgallerier i Stockholm. Nu är Bro Park näst på tur!

Catrine tycker om att experimentera med akryl, olja, tapeter, foton, pennor och mosaik. Förutom hästkrafter av olika slag, är Catrine även känd för sina porträtt och hon får ofta uppdrag att måla porträtt av kända och okända individer. Kung Carl XVI Gustaf och Drottning Silvia har fått sina porträtt målade av Catrine Näsmark och konstverken kan ses på Kungliga Slottet i Stockholm

Utställningen Hästkrafter omfattar ungefär 30 verk och visas på Bro Park fram till slutet av augusti. De flesta verken är original och några är efterarbetade tryck.

Varmt välkommen till vernissagen som hålls i samband med Stockholms Stora Pris den 12 juni. Alla besökare på Bro Park denna dag är varmt välkomna att delta i vernissagen. På Tickster kan du förköpa din biljett till tävlingarna för bara 50 kronor.

Mer information om Catrine Näsmark och bilder på hennes målningar finns på hemsidan Galleri Näsmark.

Foto: Catrine Näsmark
FF.jpg

Catrine Näsmarks verk kännetecknas ofta av hennes kärlek till ord, detaljer, koder, lek och humor.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer

Bro Park fält framifrån.jpg
Bro Park fält framifrån.jpg

Nästa år blir det 54 tävlingsdagar, lika många som i år. Säsongen öppnar på Bro Park söndag 4 april och avslutas där söndag 19 december. Läs mer