Foto: Elina Björklund
Admiral de Vega TOP

Fullträff för Admiral de Vega i Lelles Open Mile (L)

21 juli 2024 15:08

Tidigare i år var han målfotoslagen i Stockholms Stora Pris. I söndagens Lelles Open Mile (L) på Bro Park hade Admiral de Vega marginalerna på sin sida. Med Elione Chaves i sadeln säkrade den Annike Bye Hansen-tränade fuxen årets första viktoria genom att avvisa starkt avslutande Mozart i den 1 600 meter långa uppgörelsen.

Det blev bra fart från start när innerspårens Farhh Out och Hotline Bling tidigt öppnade upp en liten lucka till det resterande fältet. Elione gav Admiral de Vega en betydligt lugnare inledning. Från sin position längst bak i kön gled Lope de Vega-sonen fram i ett fint slagläge närmast innerrailen genom kurvan.

En bit in på upploppsrakan låg nästan samtliga hästar uppradade sida vid sida. Admiral De Vega kunde obehindrat söka sig ut i ett fritt spår och när Elione bad om lite mer kopplade femåringen snart segergreppet. Längst ut i banan närmade sig även Mozart med långa språng, men Admiral De Vega gav svar på tal och höll undan med hals.

- Det blev bra tempo från start, samtidigt som Admiral de Vega löpte väldigt avslappnat. När jag sedan bad honom gå så fick jag svar direkt, sade segerjockeyn.

Foto: Elina Björklund
Admiral de Vega

Admiral de Vega var bara slagen med en hals av Good Fortune i Stockholms Stora Pris i början av juni. Så sent som i måndags startade han i Valley Chapel Memorial på Jägersro, med en femteplats som resultat.

- Admiral de Vega svarar alltid för bra insatser, men han är inte riktigt samma häst på dirttracken, noterade Elione Chaves.

Hans Skiöld i Väsby Häst AB äger englandsimporten, som slutade trea bakom Kick On i Lelles Open Mile 2023.

- Med tanke på att Admiral de Vega har rest till Oslo från Jägersro och sedan vidare till Bro Park de senaste dagarna var det en riktigt bra insats, sade Hans.

Lelles Open Mile rids till minne av Lennart Sr Reuterskiöld och för att hedra hans framgångsrika tränargärning.

> Se resultaten och läs mer om dagens övriga lopp i galoppappen

Fler nyheter, artiklar och annonser

Bakom kulisserna header long
Bakom kulisserna header long

Det tar i runda slängar 1,40 – alltså 100 sekunder – för en hygglig galopphäst att springa 1600 meter. Det är ungefär så mycket som den genomsnittlige åskådaren uppfattar av sporten. Men sanningen är att tiden på tävlingsbanan är det lilla i sammanhanget – det visade inte minst Jessica och Padraig Long när de öppnade upp stall Rancho för besökare. Läs mer

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer