Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Fredrik Reuterskiöld: Vi kanske testar Giftorm över 1200 meter

29 januari 2016

Igår gjorde Mr Ascots Giftorm, i träning hos Fredrik Reuterskiöld, ett strålande lopp då han slutade tvåa i en handicap över 1400 meter på Meydan, Dubai. Här kan du läsa Fredrik Reuterskiölds kommentar om loppet.

giftorm tvåa dubai bakom cool cowboy
Foto: Erika Rasmussen, www.erikarphotography.com

 

Giftorm hamnade i den bakre delen av fältet direkt från start och fick problem att komma fram. Ridande Fernando Jara styrde då ut vid cirka 1100 meter kvar och rundade fältet. Giftorm gick upp i front och in på upploppet såg han ut som en vinnare. Väl meriterade Cool Cowboy kom bakifrån med en spurt och slog av Giftorm med 1,75 längder. Bakifrån kom också Encipher och utmanade Giftorm om andraplatsen men Giftorm kämpade storstilat och höll undan med en nos. Andraplatsen var värd 24 000 USD.

Fredrik Reuterskiölds kommentar om Giftorms insats:

-Giftorm gjorde ett kanonlopp trots att han inte fick ett optimalt lopp. Han är en otroligt ärlig och tuff häst, det ska inte gå att svepa fältet från 1100 meter kvar och ändå ha så mycket krut kvar över upploppet. Hade han fått luckan tror jag att han hade kunnat vara med och strida om segern. 1400 meter är en jobbig distans, det går i ett riktigt högt tempo hela vägen.

Vi har inte bestämt när nästa start blir för Giftorm, men nu vill vi ju starta på nu när han är i toppform. Det finns inte så jättemånga lopp att välja på så det kan bli att vi tar ner honom i distans och provar 1200 meter. Går loppet lite fortare än gårdagens så kan det kanske gynna honom. Då kan han ligga bakom och spurta över upploppet, han är riktigt snabb så det vore kul att prova, avslutar Fredrik Reuterskiöld.

En annan häst som startade på Meydan igår, i samma lopp som Giftorm, var på Rävdansens Stuteri uppfödda Frank Lloyd Wright. Han tränas av Niels Petersen och reds av Per Anders Gråberg.

-Vi fick en bra start men han fick svårt att gå med när tempot skärptes in mot svängen. Han får en del sprut på sig och då höjer han huvudet och lägger sig inte ner och galopperar. Han fullföljer loppet godkänt men inte mer, menar Per Anders Gråberg som inte vet när nästa uppgift blir för Philomatheiasonen.

Lotta Malmborg

Läs mer om övriga skandinaviska hästar som startade på Meydan igår, klicka här

Se Giftorm och Frank Lloyd Wrights lopp här

Fler nyheter, artiklar och annonser

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.

Norska Derbyvinnaren War Socks svarade än en gång för en riktigt stark prestation när han tillsammans med Silvestre De Sousa slutade god trea i Dubai. Därmed var Niels Petersens adept den klarast lysande stjärnan i den skandinaviska kvartett som startade i samband med fredagens tävlingar på Meydan.

War Socks fick en fin start och tog tidigt positionen utvändigt om ledaren, Stockholm Cup-tvåan Claymore. Mitt på upploppsrakan övertog The JC Organizations fux kommandot och höll starkt innan han tvingades sträcka vapen mot hästarna Dividend och Masai Moon.

För de resterande tre skandinaviska hästarna blev det lite mer blandade resultat:

  • Med Elione Chaves vid tyglarna hittade Fredrik Reuterskiölds debutant Willoch snabbt en bra position bakom tätgruppen. Över upploppsrakan blev fältet rejält utdraget och USA-importen skar till slut mållinjen som sjua.
  • Efter två starter på gräset testade Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble dirttracken. Med Rebecca Stålhanske i sadeln låg fyraåringen initialt positionerad som utvändig fyra. Men redan genom svängen började skimmeln tappa fart och var sist i mål.
  • Sist över mållinjen var även det norska stoet Capitana Bling i Grupp 2-löpningen Balanchine. Under Manuel Martinez anförde Silja Störens adept fältet fram till ca 600 meter kvar. Därefter kunde hon inte längre freda sig mot konkurrenterna.

Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com.

Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg
Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg

För några år sedan lämnade jockeyparet Cornelia Hartsmar och Martin Rodriguez Skandinavien för att fortsätta sina karriärer i USA. Sedan årsskiftet har Cornelia fått många ritter på Florida-banan Gulftream Park. På torsdagen trillade polletten äntligen ner och hon kunde bokföra sin första jockeyseger i det stora galopplandet. Läs mer