Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Fredrik Johansson minns: ”Den Derbyritt som jag är mest nöjd med”

8 juli 2017

Åtta segrar och en förlust. Vid nio tillfällen fram till den 16 juli, då Svenskt Derby kommer att ridas för hundrade gången, kommer vi att låta Fredrik Johansson berätta om sina Derbyminnen. Han kommer att minnas sina åtta segrar, men också en förlust.

Handsome Hawk var mycket speciell att rida, inte alls lätt. Han kunde bli sur och grinig, så av alla Derbyritter jag gjort så är jag nog mest nöjd med ritten på Handsome Hawk. Jag var inte helt säker på att han stod distans och han kunde bli väl löpsugen ibland så jag var väldigt nöjd när jag kom ner på innerspåret.

Jag sökte ryggar hela vägen och kom fram perfekt. Runt slutsvängen kunde jag hålla inne Touch of Hawk och det var viktigt, annars tror jag inte att vi vunnit. Ut ur svängen ”byter Handsome Hawk ben” och jag var för en kort stund rädd att luften gått ur honom. Men jag visade honom spöet 50 meter från mål och vi vann säkert.

Men hade Lennart [Hammer] fått fritt tidigare tror jag inte att vi hade slagit den – och det visade ju sig senare i det norska derbyt att den var bättre på distans. Handsome Hawk var mycket kapabel, men också lite speciell.”

Anders Engman

 

Resultat Svenskt Derby 2009

1) Handsome Hawk (Fredrik Johansson), 2) Sligo Star (RafelSchistl), 3) Touch of Hawk (Lennart Hammer), 4) Woodstar (Per–Anders Gråberg), 5) Ellis Lad (Jacob Johansen), 6) Lady Star Line (Martin Rodriguez), 7) Beluga (Jan–Erik Neuroth), 8) Hot Chesnut (Espen Ski), 9) Easy Way (Carlos Lopez), 10) Cup Cake (Yvonne Durant), 11) Novacon (Manuel Santos), 12) Inchiline (Victor Miranda), 13) Sal Tessio (Manuel Martinez), 14) Fru Heiberg (Kim Andersen), 15) Castle Sting (Dina Danekilde).

Vinnardds: 2,81.

Se loppet här
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Francisco Castro
Francisco Castro

Francisco Castro är en av Sveriges främsta galopptränare och har tillhört eliten i över tre decennier. 2010 vann han Svenskt Derby på Jägersro tillsammans med Moe Green. Nu har han chansen att upprepa bedriften med Papa Joe - och du kan vara där när det händer. "Det är fantastisk stämning den dagen och alla undrar vem som ska vinna Derbyt", säger han. Läs mer

Mount Kilimanjaro - TOP
Mount Kilimanjaro - TOP

Niels Petersens nya stallstjärna Mount Kilimanjaro infriade med råge de högt ställa förväntningarna när han lade beslag på den översta pallplaceringen i Stockholms Stora Pris (Gr 3) på Bro Park i söndags. I Listed-löpningen Bro Park Vårsprint ordnade Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF svensk seger efter en bländande uppvisning under Elione Chaves. Läs mer