Fredagsbloggen cover Suspicious Mind.jpg

Niclas Cronberg skriver bland annat om Suspicious Mind (grön/vit dress) i veckans fredagsblogg.

Fredagsbloggen: Sverigebekanta vinnare och spännande hästköp

26 november 2021 14:38

Svenska framgångar på Klampenborgs hästgala, Yoker vann i Frankrike, spännande ston inköpta till Sverige och en femling i Australien. Om detta och mycket annat kan du läsa i den här upplagan av fredagsbloggen med galoppexperten Niclas Cronberg.

Suspicious Mind Årets äldre häst på Klampenborg

Inte helt oväntat blev det Suspicious Mind som vann titeln Årets äldre när Klampenborg hade sin gala i fredags. Nina Lensvik-tränade Suspicious Mind är obesegrad i Skandinavien i år. Det blev två starter på Klampenborg med Per-Anders Gråberg i sadeln under året och så klart var Scandinavian Open Championship (Gr.3) vinsten det största. Det var andra gången i rad som Suspicious Mind vann SOC och det ska bli spännande att se om man kan göra det en tredje gång 2022. Intressant att se om Suspicious Mind även blir Årets äldre häst i Sverige i år, det måste vara rätt så unikt i så fall tänker jag.

Foto: Burt Seeger
SUSPICIOUS MIND_D2I7628.jpg

Svensktränade Suspicious Mind blev Årets äldre häst på Klampenborg.

Isla Bonita blev Årets handicapper

En kategori som jag tycker det är trevligt att man har på Klampenborg är Årets handicapper. I år blev det svensk succé även där. Ellinor Rasmusson-tränade Isla Bonita tog hem titeln. Isla Bonita hade en fantastisk säsong och fyra starter på Klampenborg innebar fyra vinster. Säsongen startade med 67 i handicap, men slutade med ett handicaptal på 80. Klart imponerande. Stall Fika heter ägarna och jag antar att det blev en trevlig fikastund i lördags efter att Isla Bonita korats till vinnare.

Foto: Burt Seeger
insPqmbw Isla B.jpeg

Isla Bonita utsågs till årets handicapper på Klampenborg efter fyra segrar på lika många starter.

Hanna Nimåker amatörchampion på Klampenborg

Jag måste så klart också nämna svenska amatören Hanna Nimåker som på galan fick ta emot priset för amatörchampionatet 2021 på Klampenborg.

Klampenborgs hemsida kan ni läsa mer om årets hästar och vilka som blev champions.

Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Crafty Exit 5777.jpg

Hanna Nimåker och hästen Crafty Exit efter en seger på Bro Park förra året.

Derbytvåan vann efter strid

Förra årets Derbytvåa Yoker, som numera finns i Pia och Joakim Brandts regi, vann tidigare i veckan ett lopp över 2700 meter i franska Chantilly. Yoker som ägs av svenske Finn Blichfeldt gjorde sin tredje start i sin nygamla regi. Formen på Pia och Joakim Brandts stall är bra, det har blivit tre segrar på de senaste tio starterna.

Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Yoker 6409.jpg

Yoker och Jacob Johansen vann Hurricanelöpning på Jägersro Galopp förra året. Nu är Yoker i träning hos Pia och Joakim Brandt i Frankrike.

Spännande avelsston inhandlade

Roligt att läsa att det handlats nya spännande ston till Sverige och till Skandinavien. Rävdansen stuteri, Therese Staffansson, Staffan Lidbeck och Helena och Tor Harry Sigfridsson har varit i köpartagen på Goffs november sales. På galopsport.dk kan ni läsa mer om stona som köpts in:

Goffs November Sale: €140,000 for Dubawi-hoppe til York og Joca

Goffs November Sale: Yderligere tre svenske handler

På Twitter-kontona @GoffsNordic och @svenskgalopp finns också mer information om de inköpta stona.

Svensk femling i Australien

Lisa Staples tidigare Lisa Bivemark tog en femling häromdagen i Australien. Hon hade sex ritter på Esperance Bay Turf Club och var först i mål i fem av loppen imponerande. Robert Okpu har intervjuat Lisa om hennes dag på jockeyklubben.se.

What a day! I would like to say a thank you for all your lovely messages and also a big thank you to the trainers, owners and all connections involved 🙏🏼🥳Bring on the season!

Posted by Lisa Staples on Saturday, November 20, 2021

Lea Olsen gör kometkarriär

Jag har tidigare nämnt i min blogg att Lea Olsen är en tränare jag tror kommer att göra sig gällande i stora sammanhang de närmsta åren. Starten på hennes professionella tränarkarriär kunde i alla fall inte varit bättre. Lea som i år tränat 23 vinnare - flest i hela Danmark - tog hem tränarchampionatet på alla tre danska provinsbanorna Odense, Ålborg och Århus.

En tvååring med gruppmeriter till Danmark

Flemming Velin har förstärkt stallet med en mycket spännande 2-åring. Unconquerable är köpt från Donnacha O’Briens stall och är bland annat anmäld till tyskt derby 2022. Tvååringen har varit placerad i flera grupplopp under året som gått. På galopsport.dk kan ni läsa mer.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Landets hingstägare och Svenska Fullblodsavelsföreningen har under senare år sammanställt och producerat en hingstkatalog. I denna har hingsthållarna möjlighet att själva marknadsföra sina fullblodshingstar. Det är frivilligt att delta och informationen om hingstarna svarar hingstägarna själva för.

I dagarna har vi publicerat hingstkatalogen för 2026 på hemsidan. I denna finns tio fullblodshingstar presenterade. Om du dessutom är nyfiken på vilka avelshingstar som är verksamma i Danmark under 2026 finns även den danska hingstkatalogen upplagd.

> Hingstkatalogerna finner du här