Fredagsbloggen cover Suspicious Mind.jpg

Niclas Cronberg skriver bland annat om Suspicious Mind (grön/vit dress) i veckans fredagsblogg.

Fredagsbloggen: Sverigebekanta vinnare och spännande hästköp

26 november 2021 14:38

Svenska framgångar på Klampenborgs hästgala, Yoker vann i Frankrike, spännande ston inköpta till Sverige och en femling i Australien. Om detta och mycket annat kan du läsa i den här upplagan av fredagsbloggen med galoppexperten Niclas Cronberg.

Suspicious Mind Årets äldre häst på Klampenborg

Inte helt oväntat blev det Suspicious Mind som vann titeln Årets äldre när Klampenborg hade sin gala i fredags. Nina Lensvik-tränade Suspicious Mind är obesegrad i Skandinavien i år. Det blev två starter på Klampenborg med Per-Anders Gråberg i sadeln under året och så klart var Scandinavian Open Championship (Gr.3) vinsten det största. Det var andra gången i rad som Suspicious Mind vann SOC och det ska bli spännande att se om man kan göra det en tredje gång 2022. Intressant att se om Suspicious Mind även blir Årets äldre häst i Sverige i år, det måste vara rätt så unikt i så fall tänker jag.

Foto: Burt Seeger
SUSPICIOUS MIND_D2I7628.jpg

Svensktränade Suspicious Mind blev Årets äldre häst på Klampenborg.

Isla Bonita blev Årets handicapper

En kategori som jag tycker det är trevligt att man har på Klampenborg är Årets handicapper. I år blev det svensk succé även där. Ellinor Rasmusson-tränade Isla Bonita tog hem titeln. Isla Bonita hade en fantastisk säsong och fyra starter på Klampenborg innebar fyra vinster. Säsongen startade med 67 i handicap, men slutade med ett handicaptal på 80. Klart imponerande. Stall Fika heter ägarna och jag antar att det blev en trevlig fikastund i lördags efter att Isla Bonita korats till vinnare.

Foto: Burt Seeger
insPqmbw Isla B.jpeg

Isla Bonita utsågs till årets handicapper på Klampenborg efter fyra segrar på lika många starter.

Hanna Nimåker amatörchampion på Klampenborg

Jag måste så klart också nämna svenska amatören Hanna Nimåker som på galan fick ta emot priset för amatörchampionatet 2021 på Klampenborg.

Klampenborgs hemsida kan ni läsa mer om årets hästar och vilka som blev champions.

Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Crafty Exit 5777.jpg

Hanna Nimåker och hästen Crafty Exit efter en seger på Bro Park förra året.

Derbytvåan vann efter strid

Förra årets Derbytvåa Yoker, som numera finns i Pia och Joakim Brandts regi, vann tidigare i veckan ett lopp över 2700 meter i franska Chantilly. Yoker som ägs av svenske Finn Blichfeldt gjorde sin tredje start i sin nygamla regi. Formen på Pia och Joakim Brandts stall är bra, det har blivit tre segrar på de senaste tio starterna.

Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Yoker 6409.jpg

Yoker och Jacob Johansen vann Hurricanelöpning på Jägersro Galopp förra året. Nu är Yoker i träning hos Pia och Joakim Brandt i Frankrike.

Spännande avelsston inhandlade

Roligt att läsa att det handlats nya spännande ston till Sverige och till Skandinavien. Rävdansen stuteri, Therese Staffansson, Staffan Lidbeck och Helena och Tor Harry Sigfridsson har varit i köpartagen på Goffs november sales. På galopsport.dk kan ni läsa mer om stona som köpts in:

Goffs November Sale: €140,000 for Dubawi-hoppe til York og Joca

Goffs November Sale: Yderligere tre svenske handler

På Twitter-kontona @GoffsNordic och @svenskgalopp finns också mer information om de inköpta stona.

Svensk femling i Australien

Lisa Staples tidigare Lisa Bivemark tog en femling häromdagen i Australien. Hon hade sex ritter på Esperance Bay Turf Club och var först i mål i fem av loppen imponerande. Robert Okpu har intervjuat Lisa om hennes dag på jockeyklubben.se.

What a day! I would like to say a thank you for all your lovely messages and also a big thank you to the trainers, owners and all connections involved 🙏🏼🥳Bring on the season!

Posted by Lisa Staples on Saturday, November 20, 2021

Lea Olsen gör kometkarriär

Jag har tidigare nämnt i min blogg att Lea Olsen är en tränare jag tror kommer att göra sig gällande i stora sammanhang de närmsta åren. Starten på hennes professionella tränarkarriär kunde i alla fall inte varit bättre. Lea som i år tränat 23 vinnare - flest i hela Danmark - tog hem tränarchampionatet på alla tre danska provinsbanorna Odense, Ålborg och Århus.

En tvååring med gruppmeriter till Danmark

Flemming Velin har förstärkt stallet med en mycket spännande 2-åring. Unconquerable är köpt från Donnacha O’Briens stall och är bland annat anmäld till tyskt derby 2022. Tvååringen har varit placerad i flera grupplopp under året som gått. På galopsport.dk kan ni läsa mer.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.

Norska Derbyvinnaren War Socks svarade än en gång för en riktigt stark prestation när han tillsammans med Silvestre De Sousa slutade god trea i Dubai. Därmed var Niels Petersens adept den klarast lysande stjärnan i den skandinaviska kvartett som startade i samband med fredagens tävlingar på Meydan.

War Socks fick en fin start och tog tidigt positionen utvändigt om ledaren, Stockholm Cup-tvåan Claymore. Mitt på upploppsrakan övertog The JC Organizations fux kommandot och höll starkt innan han tvingades sträcka vapen mot hästarna Dividend och Masai Moon.

För de resterande tre skandinaviska hästarna blev det lite mer blandade resultat:

  • Med Elione Chaves vid tyglarna hittade Fredrik Reuterskiölds debutant Willoch snabbt en bra position bakom tätgruppen. Över upploppsrakan blev fältet rejält utdraget och USA-importen skar till slut mållinjen som sjua.
  • Efter två starter på gräset testade Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble dirttracken. Med Rebecca Stålhanske i sadeln låg fyraåringen initialt positionerad som utvändig fyra. Men redan genom svängen började skimmeln tappa fart och var sist i mål.
  • Sist över mållinjen var även det norska stoet Capitana Bling i Grupp 2-löpningen Balanchine. Under Manuel Martinez anförde Silja Störens adept fältet fram till ca 600 meter kvar. Därefter kunde hon inte längre freda sig mot konkurrenterna.

Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com.

Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg
Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg

För några år sedan lämnade jockeyparet Cornelia Hartsmar och Martin Rodriguez Skandinavien för att fortsätta sina karriärer i USA. Sedan årsskiftet har Cornelia fått många ritter på Florida-banan Gulftream Park. På torsdagen trillade polletten äntligen ner och hon kunde bokföra sin första jockeyseger i det stora galopplandet. Läs mer