Fredagsbloggen cover 30 juli.jpg

Niclas Cronberg bloggar på Svensk Galopps hemsida varje fredag. Den här veckan skriver han bland annat om Chatarina som är en av favoriterna i Svenskt Oaks på söndag.

Fredagsbloggen: Storlopp på Jägersro, historia på Övrevoll och derbyseger i Macau

30 juli 2021 12:49

Galoppexperten Niclas Cronberg bloggar på fredagar om de senaste händelserna inom galoppsporten. I den här veckans blogg kan du bland annat läsa om den kommande storloppsdagen på Jägersro, sju kvinnliga segrare i Norge, Dayverson de Barros derbyseger i Macau, svenska starthästar utomlands och noteringar från den senaste veckans galopptävlingar.

Storlopp på söndag

Storloppen avlöser varandra. På söndag på Jägersro är det dags för Hurricanelöpning och Svenskt Oaks men även Lambada Cup bland annat.

Favoritskapet i Svenskt Oaks står väl mellan Chatarina (tränas av Lennart Reuterskiöld Jr) och Lot Of Joy (Wido Neuroth), men flertalet utmanare lurar i vassen. Runaway Sue (Lars Kelp) är kanske den främsta av dessa och stoet såg väldigt bra ut vid sin senaste vinst i Oaks Trial.

I Hurricanelöpning lär Wolfof Vancouver (Lennart Reuterskiöld Jr) bli favorit efter sin starka andraplats i Svenskt Derby där han blev slagen med minsta möjliga marginal av Stroxx Carlras. Främsta utmanarna om segern i Hurricanelöpning lär Pusjkin (Francisco Castro) och No Short Cuts (Wido Neuroth) bli.

Slutligen Lambada Cup, ett tvåårslopp som samlat flera intressanta tvååringar. Uchchaihshravas (Kahlil De Burca), One Rocketman (Nina Lensvik) och Miss Donalita (Patrick Wahl) har hittills vunnit lopp i år.

Det ser ut att bjudas på toppsport och fantastiska hästar under dagen och jag ser verkligen fram emot att vara på plats.

Här finns lite läsning med koppling till tävlingsdagen:

Runaway Sue

Runaway Sue vann Oaks Trial senast och är en av utmanarna i klassiska Svenskt Oaks på söndag.

Historia skrevs på Övrevoll

Förra torsdagen, den 22 juli hände något väldigt unikt, något historiskt på Övrevoll i Norge. Man red sju lopp den här tävlingsdagen och alla loppen vanns av kvinnliga ryttare. Till på köpet var det sju olika ryttare som fick besöka vinnarcirkeln. Jag har känslan att det här är något som aldrig tidigare inträffat i världen, men är tacksam om någon hör av sig om de vet något annat. De vinnande ryttarna var Emelie Gustafsson, Evelina Rönnlund, Silja Stören, Silje Strand, Nora Hagelund Holm, Kaia Ingolfsland och Ulrika Holmquist.

Jag noterar för övrigt att Kaia Ingolfsland bara har två segrar kvar som lärling och att Nora Hagelund Holm har tre segrar kvar som lärling innan proffslivet väntar.

Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Mouli Wildrose 6623.jpg

Lärlingen Kaia Sofie Ingolfsland var en av de sju segrande ryttarna på Övrevoll förra veckan. Hon behöver bara vinna två lopp till för att bli professionell jockey. Bilden är en arkivbild från en seger med Mouli Wildrose i Göteborg år 2019.

Dayverson De Barros vann G1 i Macau

Sverigebekante Dayverson De Barros gjorde stor succé i Macau häromdagen. Han vann Grupp 1-loppet SJM Macau Derby i sadeln på Simon Fubuki som tränas av W H Tse. Segern blev väldigt säker till slut då avståndet till tvåan var två längder. Simon Fubuki, som tidigare i karriären hette Olympic, mäktade bara med en maidenseger i sitt hemland Australien för tränare Chris Waller, men har nu i Macau hittat nya växlar. Det här var Simon Fubukis fjärde seger i Macau.

Dayverson är mycket lycklig över att ha vunnit sitt första Grupp 1-lopp, hälsar han. Att det då också var ett derby gladde så klart extra mycket för den alltid så sympatiske jockeyn. Hans familj bor i Sverige och det är inte lätt att vara så långt bort från dem. "Min fru Ulrika har alltid stöttat mig hela vägen trots det stora avståndet och det har hjälpt mig mycket. Säsongen i Macau går mot sitt slut och trots att de vill ha kvar mig så kommer jag faktiskt att lämna Macau. Min plan är att åka tillbaka till England där jag var innan jag reste till Macau och fortsätta jobba där framöver", hälsar Dayverson.

Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Dayverson Barros 0458.jpg

Dayverson De Barros har vunnit över 50 lopp i Skandinavien och rider just nu med framgång i Macau.

Ayman och Afja'an startar i Belgien

Maria Hagman-Erikssons arabhästar Ayman och Afja’an startar i Grupp 3-loppet President of the UAE Cup i Belgien på måndag. Fredrik Janetzky rider Ayman och Sara Vermeersch sitter upp på Afja'an.

Resultaten publiceras på det belgiska galoppförbundets hemsida.

Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Ayman 1071.jpg

Ayman och Fredrik Janetzky tillsammans med tränare och ägare Maria Hagman-Eriksson.

Sanary höjd till 94

Benny Jensens Memorial på Klampenborg i lördags blev en enkel match för Sanary med Per-Anders Gråberg i sadeln. Den Nina Lensvik-tränade femåringen imponerade och har gjort en rejäl resa sedan han kom till Skandinavien med sina 83 i formtal. Efter segern i lördags ståtar Sanary nu med 94 i handicaptal och är en av de högst handikappade hästarna i Skandinavien.

Tvåårsloppet Produce Stakes avgjordes samma dag. Orkanen Torkdahl, en debutant från Bent Olsen som reds av Carlos Lopez, vann och gav ett väldigt bra intryck som lovade mer för framtiden. Här blev tränare Nina Lensviks Eternity Tree och Tiny Dancer tvåa och trea. Läs mer på Galopsport.dk.

Foto: Burt Seeger
SANARY_D2I1891.jpg

Sanary vann Benny Jensens Memorial på Klampenborg i lördags. Valacken, som tävlar i 360 North Horse Racings gröna och vita färger, är nu en av de högst handikappade hästarna i Skandinavien.

Imponerande årsdebut av Espen Hill

Espen Hill - förra årets tvåa i Stockholm Cup International (G3) - gjorde årsdebut i en handikapp på Bro Park i söndags. Espen Hill, som tidigare haft problem med sina blodvärden, gjorde ingen av sina anhängare besviken. Vilket enormt intryck han gav. Det var full fart över mål på ett bländande sätt. Tränare och ryttare Madeleine Smith måste varit väldigt nöjd med insatsen från sin stjärna som matchas för större uppgifter framöver.

Espen Hill

Den svenskuppfödda stjärnan Espen Hill vann enkelt i årsdebuten på Bro Park.

Kick Ons seger blev Niels Petersens 50-årspresent

En annan stjärna som vi fick se på Bro Park i söndags var Niels Petersen-tränade Kick On med Carlos Lopez på ryggen. Kick On serverades ett avvaktande lopp och spurtade förbi övriga motståndare till en säker seger i Lelles Legacy Swedish Open Mile (L) närmast följd av stallkamraten King David. Detta var säkert en seger som värmde för tränare Niels Petersen som dagen därpå fyllde 50 år. På Övrevolls hemsida kan ni läsa lite om hans karriär så här långt.

Här kan ni läsa tävlingsreferatet från tävlingsdagen.

Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Kick On DSC_3095.jpg

Kick On vann Lelles Legacy Swedish Open Mile (L) på Bro Park i söndags.

Niklas Lovén skadad

Hinderjockeyns Niklas Lovén skadade sig vid ett fall i söndags och fick frakturer på en nackkota, vilket ni kan läsa mer om här. Jag skrev några rader med Niklas, som kom hem från Helsingborgs lasarett igår. Den svenska hinderlegenden är vid gott mod trots allt och han har glimten i ögat. Eller som han skrev till mig: "Nu har jag i alla fall bryta nacken med i CV:t, kanske lite onödigt när säsongen börjar. Fast det är det lilla, jag har ju så klart haft tur i oturen."

Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Niklas Lovén.png

Arkivbild på Niklas Lovén, Sveriges mest framgångsrika hinderjockey. Han har nu fått komma hem från sjukhuset efter ett fall i söndags.

Noteringar från Göteborgs lunchgalopp

Fyraåriga Havanna Red var i en klass för sig i Kopparmärralöpning på Göteborg Galopp i onsdags. Redan in på upploppet såg man att ridande Jacob Johansen hade allt under kontroll och det blev ren defilering upploppet ner för det fina stoet som tränas av Lennart Reuterskiöld Jr.

Niels Petersen-tränade Prince Of Fjords är en treåring som strålar klass. Carlos Lopez satt i sadeln på Prince Of Fjords som vann överlägset på ett mycket imponerande sätt.

Per-Anders Gråberg följde upp sin trippelseger på den svenska derbydagen med en trippel i Göteborg. Alsimsaam, Constanzia och Swiss Doctor hette segervapnen denna gång. Både Alsimsaam och Swiss Doctor tränas av Roy Kvisla som alltså tog en dubbelseger. Jag noterar också att Alsimsaam är halvbror med Go On Carlras som tillhör en av de mer betrodda inför Danskt Derby om en vecka, den 8 augusti.

En annan Dansk Derby-koppling: Bill, halvbror till förra årets danska derbyvinnare Ready Teddy, tog sin maiden på Göteborg. Shane Karlsson red och Jessica Long tränar treåringen.

Marie Lustig fortsätter att skörda framgångar på Göteborg. Penny Lane hette vinnaren den här gången som reds förtjänstfullt av Ulrika Holmquist. Det här var stallets sjätte seger på banan och hon är nu näst segerrikast på banan, bara tre andraplatser bakom ledande Tobias Hellgren. Marie Lustig har strålande stallform med 17 segrar i år.

Här kan ni läsa referatet från tävlingsdagen.

Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Havana Red 7520.jpg

Havana Red och Jacob Johansen tillsammans med tränare Lennart Jr Reuterskiöld.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.