Foto: Magnus Östh
Tävlingar på Bro park.jpg

Arkivbild från Bro Park.

Förtydligande om vintergaloppen och dirttrackbanan på Bro Park

12 november 2021 13:42

Här följer ett förtydligande om tävlingsdagarna och underhållet av dirttrackbanan under vintern.

Sanden på dirttrackbanan på Bro Park har slitits ut och banan kommer att läggas om. Målsättningen är att avrida de sex planerade vinterdagarna i december och januari.

Av hänsyn till hästarna måste vi löpande utvärdera banans beskaffenhet. Vi kommer som alltid göra vårt bästa för att hålla banan i tävlingsmässigt skick. Topplagret på banan tål dock inte intensiv saltning eller nattkörning. Något undantag kan eventuellt ske om omständigheterna så medger och banan inte tar skada. Det allra viktigaste är att vi har en bana som är säker för hästarna.

Planeringen inför banomläggningen fortgår. En projektgrupp arbetar med att ta fram fakta och förslag till referensgruppen. Sedan tas beslut i Svensk Galopps styrelse.  Mer information finns i artikeln Information om vintergalopp och kommande banomläggning på Bro Park.

Tävlingsdagarna under vintern 2021-2022

11 december (lördag) kl 11:50

18 december (lördag) kl 11:50

2 januari (söndag) kl 11:50

9 januari (söndag) kl 11:50

16 januari (söndag) kl 11:50

23 januari (söndag) kl 11:50

Den ordinarie säsongen pågår fram till den 5 december.

Tävlingsdagarna under vintern 2021-2022

11 december (lördag) kl 11:50

18 december (lördag) kl 11:50

2 januari (söndag) kl 11:50

9 januari (söndag) kl 11:50

16 januari (söndag) kl 11:50

23 januari (söndag) kl 11:50

Den ordinarie säsongen pågår fram till den 5 december.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Karla With A K - JK Grand Prix TOP
Karla With A K - JK Grand Prix TOP

Heja Sverige! Storloppsdag på Bro Park och hemmatränarna dominerade. Karla With A K vann Jockeyklubbens Grand Prix, Aurinko vann Challenge Stakes (L) och Espen Hill var tillbaka som kung när han vann Kapplöpningssällskapets Stora Pris. Läs mer

Sir Diamond 2:a Voter TOP
Sir Diamond 2:a Voter TOP

Nathalie Johnsson är stolt över att som amatörtränare ha en häst i de absolut största löpningarna. Som att Sir Diamond, tvåan från Voterlöpning, startar i Jockeyklubbens Grand Prix med 500 000 kronor till vinnaren. Och han startar dessutom med vinstchans. Läs mer

Grab The Moment
Grab The Moment

På söndag den 29 juni arrangerar Bro Park en av sommarens största tävlingsdagar. Programmet håller hög klass överlag, med flera kvalitativa handicaper och två avdelningar i den internationella Fegentri-serien för amatörer. Men de två sötaste russinen i kakan är treåringarnas Jockeyklubbens Grand Prix och Listed-löpningen Challenge Stakes för den äldre eliten. Läs mer