Förtydligande angående Allmänna Bestämmelser 31 § Avgifter

23 april 2020

Vad angår avgift för undantag vill Svensk Galopp förtydliga, att det gäller enbart undantag som ansökaren vinner fördel vid.

Det gäller följande:

  • Ansökan om att lastas sist eller bland de sista i startbox.

  • Ansökan om att gå sist till start.

  • Därutöver utgår en avgift på 300 kr om ansökan inte görs i samband med startanmälan.


Svensk Galopp vill understryka, att alla ansökan om undantag är just en ansökan och det är Svensk Galopp som beslutar om ansökning beviljas.

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

03 News Ahead 01 (1)
03 News Ahead 01 (1)

Information till jockeys och aktiva användare. Bakgrunden till att TDS systemet upphör för utländska användare är att det är uppbyggt med tanke på svenska förhållanden och regelverk. Läs mer

För att ta ut proffstränarlicens inom galoppsporten krävs ett godkänt resultat på Svensk Travsports Tränarkurs.

Proffstränarkursen genomförs av Hästsportens folkhögskola i samverkan med Riksanläggningen Wången och Svensk Travsport.

Mer information och anmälningslänk hittar du här A-tränarkurs

Ansökan för intresseanmälan stänger den 1 oktober 2026

DSC_3985
Göteborgs Stora Pris - Empress Bling
Göteborgs Stora Pris - Empress Bling

Propositionerna för 2026 och ett uppdaterat tävlingsreglemente har nyligen publicerats på vår hemsida. Här redovisar vi en sammanfattning av de främsta nyheterna och förändringarna. Läs mer