Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Flera "skrällar" i Ponnyderbyt!

11 augusti 2014

Igår reds Dalva Classic Ponnygaloppderby på Jägersro och några av förhandsfavoriterna fick se sig besegrade av lite mer outsiderbetonade konkurrenter.

Fyra av de fem loppen reds före de ordinarie galopptävlingarna på Jägersro. Det femte loppet, Derbyt för de minsta ponnyerna i kategori A reds mellan två av den stora galoppens lopp. Publiken gillade verkligen spänningen i loppet och upploppet reds inför en stor och jublande publik, kul!

Dalva Classic sponsras, som de flesta vet, av Stefan Friborg och hans hustru Dalva De Oliveira. Serien rids i fyra deltävlingar och Ponnyderbyt var den tredje tävlingen i Dalva Classic. Den fjärde och sista tävlingen rids på Täby Galopp, Dalva Classic Cup, den 12 oktober.

Från tävlingarna noterar vi:

Att Julia Blom och Almnäs Macarena fick en härlig fullträff i kategori A. Tvåa blev Norrskenets Grim med Marika Masuhr och tredjeplatsen delades mellan Ida J Hedman Chili Peppar och Louisa Thier på hennes Oscar.

Att Kim Gudmundsson red ett väl avvägt lopp i kategori B. Kim lät sin ponny Flower galoppera in sig i loppet och sedan satte ekipaget fart över upploppet och fångade till sist in favorittippade Anna-Maria Eleftehrakis och Rathosey Too strax före mållinjen. Trea blev bra spurtande Too Bright Too och Isabella Safioti.

Att det blev ytterligare en storloppsseger för rutinerade Linda Svensson Krupke och hennes c-ponny Merveilleux. Efter en offensiv start höll Linda konkurrrenterna bakom sig hela loppet. Melissa Juneskans och EG Bernouilli tog direkt efter start hand om täten men backade ner ponnyn och närmade sig ledaren över upploppet men fick nöja sig med en fin andraplats. Trea blev välridande Elin Hedman Munsboro Mayfair.

Att Annie Lindahl red helt enligt skolboken på Tuwas Shamal. Med balanserad sits och med fint stöd i tygeln red hon ett snyggt taktiskt lopp. Det betalade sig med seger i d-ponnyernas Derbylopp. Tvåa blev SM-segraren Sofia Presits och hennes Firoda CC och trea blev Cornelia HartsmarKahirs Ellenor.

Att Hindi och Ally Lehrecke tog hand om segern i Derby Consolation kategori A. Tvåa blev kämpen Kolviks Dennis med Elin Nordin och tredjeplatsen togs av Kevin och Ida J Hedman.

Att det delades ut två extrapriser under genomgången efter loppen. Cornelia Hartsmar fick pris för dagens kämpe och Melissa Juneskans fick ta emot priset för en väl avvägd ritt.

Att jockeyn Shane Karlsson var dagens domare i Dalva Classic Stilpris. Följande valdes ut av Shane och plockar därmed poäng i seriens stiltävling:

Kategori A: Malin Granelund
Kategori B: Isabella Safioti
Kategori C: Linda Svensson Krupke
Kategori D: Annie Lindahl

Ett stort tack till vår sponsor, alla tävlande med familjer, publik och funktionärer för en trevlig dag!

Vi tävlar redan nu på onsdag på Täby Galopp i Täby Stall och Foders novisdag. Sedan är det Dalva Cup den 30 augusti på Täby Galopp.

>Läs hela resultatet från tävlingarna via länken längst upp till höger
>Se bilder från tävlingsdagen via länken här

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_4600 copy
DSC_4600 copy

Jubileum på Bro Park och detta firades med Storlöpsdag och Ponnygalopp. Våra ponnyekipage bjöd på 5 fina lopp över dagen med spektakulära uppgörelser och mycket spänning. Läs mer

DSC_3262 copy
DSC_3262 copy

Äntligen var det dags för Nationaldagsgaloppen, den roligaste dagen på hela året. Vad kan då göra den här dagen bättre? Triton SM i Ponnygalopp förstås. För första gången fick alla kategorier av ponnyer tävla SM på denna legendariska dag till jublet av tusentals människor. Det blev 5 fartfyllda lopp med ekipage pyntade till perfektion, tävlingsnerver samt mycket fokus och beslutsamhet från var och en av våra deltagare. Läs mer

Nyhetsmorgon Nationaldagsgaloppen 2026
Nyhetsmorgon Nationaldagsgaloppen 2026

Det är inte varje dag två ponnyer kliver in i TV4 Nyhetsmorgons studio. Inför årets Nationaldagsgalopp fick Emerald och Ekskogens Haze, tillsammans med Tyra Sehlin och Alva Bergström, visa upp ponnygaloppen för tv-publiken. Under dagen fångade både TV4 och Sveriges Radio stämningen på Gärdet. Läs mer