Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Finian’s Rainbow ordnade nytt favoritfall

4 juli 2013

Cheltenham Festivalens andra dag handlade mycket om tränare Nicky Henderson och jockey Barry Geraghty. Duon fullbordade en äkta hattrick efter att Finian’s Rainbow besegrat storfavoriten och fjolårsvinnaren Sizing Europe i Queen Mother Champion Chase.

Den förhållandevis korta steeplechasen över 3 200 meter bjöd på en stor portion dramatik. Redan vid det första hindret gick Kauto Stone (R Walsh) omkull. Tre språng senare hamnade Wishful Thinking (P Hobbs) fel på det, snubblade inåt i banan och skadade en av fotograferna som stod längs innerrailen.

När Wishful Thinking lämnat matchen tog fjolårsvinnaren och storfavoriten Sizing Europe över taktpinnen för Andrew Lynch. Den tioårige valacken såg bländande ut när han svängde in på upploppet med bara ett hinder kvar och i det läget talade allt för favoritseger.

Men bara någon längd bakom låg Finian’s Rainbow och lurade under Barry Geraghty. Efter det sista språnget låg de båda hästarna sida vid sida. Den hårda duellen fortsatte runt det sista hindret som hästarna var tvungna att runda på grund av incidenten med Wishful Thinking tidigare i loppet.

Det var inte förrän i de sista galoppsprången som Finian’s Rainbow kopplade ett litet grepp och lade beslag på förstapriset värt generösa 182 000 pund. Därmed var ytterligare ett stort favoritfall ett faktum i årets upplaga av Cheltenhamfestivalen.

Detta var den tredje av totalt fyra dagssegrar för tränare Nicky Henderson. Tidigare hade han besökt vinnarcirkeln med favoriten Simonsig i NIM Novices’ Hurdle och med Bobs Worth i prestigefyllda RSA Chase. Båda hästarna reds av Barry Geraghty.

Hendersons fjärde dagsseger ordnade Une Artiste under Jeremiah McGrath i eftermiddagens näst sista lopp.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Schamyl och Lamborghini BF
Schamyl och Lamborghini BF

Storlopps-yran på Bro Park har knappt hunnit lägga sig innan vi blickar fram mot en ny spännande galoppvecka. Jägersro arrangerar lunchgalopp. Sedan går den stora Galoppauktionen av stapeln på Bro Park med tävlingar dagen därpå. På söndag är det Breeders-dag på Övrevoll med flera stora uppgörelser. Läs mer

Chamyl Stockholm Cup TOP
Chamyl Stockholm Cup TOP

Som treåring vann Schamyl två skandinaviska Derbyn och Breeders’ Trophy Classic. Efter ett skadeuppehåll under hela fjolåret har den Jan-Erik Neuroth-tränade fuxen kommit tillbaka på ett remarkabelt sätt. Med en mäktig speed avväpnade han på söndagen alla förhandsfavoriterna i Stockholm Cup International (Gr 3), årets mest prestigefyllda löpning på Bro Park. Läs mer

lamborghini-bf-top
lamborghini-bf-top

Egentligen har han inte mer att bevisa i Skandinavien, Lamborghini BF är en häst av internationellt snitt. I alla fall på gräs. På söndag, under Stockholm Cup-dagen på Bro Park, blir han givetvis favorit i Bro Park Sprint Championship (L). Läs mer