Foto: Stefan Uppström/Svensk Galopp
i-jxXZXPL-X3 O´Dahe vinner den 14 maj

O'Dahe och Ulrika Holmquist vann enkelt när Göteborg Galopp hade säsongspremiär den 14 maj. Nu är ekipaget med igen.

Fina söndagstävlingar på Göteborg Galopp

7 juli 2023 15:01

Juli månad är här och den första av två tävlingsdagar arrangeras på Västkusten på söndag. I många av loppen är det bra anmält så det kommer bli spännande lopp och inte minst ser publiken fram emot spännande upplopp där de sannolikt kommer i alla spår.

Det har på Hisingen, precis som i stora delar av landet, varit ostadigt väder och en del regn den senaste tiden.

– Prognosen säger växlande molnighet, 20 grader och lätt vind så det är de bästa förhållanden vi kan tänka oss för publiken. Jag tror att de aktiva kommer att uppskatta banan, berättade platschef/anläggningschef Sven Rosenqvist i torsdags. Han fortsatte:

– Den här veckan har vi fått 48 millimeter regn och 61 millimeter under månaden lokalt hos oss. Det torkar upp ganska fort och jag räknar med en god till mjuk bana. Det ska inte komma mer regn nu förrän på måndag.

Under samtalet så öppnade sig himlen igen.

– Det här ska ta slut under dagen. SMHI säger att det ska hålla på med småskurar till klockan 5 i dag. De varar två, tre minuter, sedan är det över, avslutade Sven.

Princeton Graduate reser med förhoppningar

De så kallade Sunday Special-loppen är alltid häftiga tillställningar och söndagens upplaga är inte annorlunda. Caroline Malmborgs hästar har varit bland de tre bästa i 56,1 procent av loppen på 41 starter 2023. Hon åker ner med en häst och tappra Princeton Graduate förtjänar nu ännu en seger (lopp 7).

– Jag tror att att han är ganska allround. Han brukar klara det mesta i banunderlag. Han gjorde ett bra lopp senast, med tanke på att den distansen är lite kort. Han sänktes lite förvånande ett kilo, med tanke på att han gjorde ett bra lopp, på den starten så det gör att han är fint inne här. Det blir första gången Christopher Roberts rider honom i lopp. Det är en fördel att ha en mindre sadel (färre blyvikter). Det gäller att han bedömer tempot rätt, vilket inte har visat sig vara helt enkelt. Han är en av flera, hälsar Caroline Malmborg.

Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
i-W5KTcnV-X2 Princeton Graduate i vinnarcirkeln

Glada miner i vinnarcirkeln efter att Princeton Graduate segrade med hela tio längde i debuten förra året på Bro Park.

Camilla Nilsson har fyra i Västkustens arabhästlöpning

De arabiska fullbloden är just nu tio till antalet efter det att Anything Goes blivit struken. Tillställningen (lopp 4) är stängd på handicaptal 65, men tre hästar saknar tal och det gör det hela mer svårbedömt för spelarna. Stall Camilla Nilsson kommer med fyra hästar, varav en är debutant.

– Elmir är svårbedömd då vi inte vet vilken distans han ska ha. Han måste höja sig. Vi prövar med blinkers igen. Mahany De Piboul står inte alls bra till här. Distansen är rätt för honom här. Tar han en peng så blir jag glad. Eumega behöver få självförtroende. Han är lite vek, men jag tror han blir bra på sikt. Det är första starten ut över 2200 meter och det var inget jag ville alls, men vi kan inte vänta längre. Han kan nog vara en stayer och han har en fin stamtavla även om fadern (Josco Du Cayrou) inte riktigt har fått chansen i aveln. Det är svårt uttala sig om chansen innan han har startat. Ideal D' Vialettes är ju grön då han bara startat en gång. Denna gång är det lång distans och jag hade hellre sett 1600 meter. Jag var jättenöjd med debuten och han gjorde det jättebra. Han gick ett bra jobb i torsdags med Eumega. Hade det varit 1600 så hade det varit en klar vinstchans, nu är jag nöjd om han är bland de tre, säger Camilla Nilsson som också berättar:

– Både Eumega och Ideal D' Vialettes gick ett bra jobb i torsdags tillsammans.

Många hemmahopp springer av från startboxarna

Det finns en hel del hemmahopp för publiken att hålla tummarna för på söndag. Annette Stjernstrand kommer med nio (!) starthästar, Åsa Edvardsson med fyra, Tobias Hellgren med två, Jhannah Stolt, Lenitha Adolfsson, Bodil Blomqvist, Mikaela Jahreskog och Susanne Sivrup-Rosenqvists med varsin, där den sistnämndes Sir Walter jagar sin fjärde raka seger – bara en sådan sak. Det är inte enkelt att ta tre raka i handicaplopp och förstås ännu svårare att då slå in den fjärde. Double UX är en häst som varit på många äventyr under säsongen då han besökt Övrevoll, Göteborg Galopp, Gärdet och Strömsholm. Nu är det återigen hemmabanan som gäller. En bana han i Madeleine Smiths regi var nära att bli mest segerrik på förra året.

– Double UX var nog bara sliten på Strömsholm senast efter att ha gjort ett fruktansvärt bra lopp på Gärdet från en dålig position när han fick avancera i uppförslutet. Han känns väldigt bra och det är en öppen guldhandicap. Många hästar har gått en del DT-lopp då det inte funnits så många på gräs ännu. Det känns som att det är Redirect att slå, säger Tobias Hellgren och fortsätter:

– Dragonfly (lopp 7) har fått ett utgångsläge som gör att det blir en tuffare uppgift än vad vi hoppats på och uppgiften var tuff redan innan. Jag tycker hon är i bra ordning, men det blir svårt att få ett fördelaktigt löpningsförlopp härifrån, avslutar Tobias.

Angående Double UX och Redirect så ägs båda av Trajector AB som får en spännande dag. Den sistnämnda var tvåa i Norsk St Leger förra året, endast en halv längd efter Captain Chorus.

Tävlingarna börjar klockan 11:50 och banprogrammet hittas bland annat här.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Norska Derbyvinnaren War Socks svarade än en gång för en riktigt stark prestation när han tillsammans med Silvestre De Sousa slutade god trea i Dubai. Därmed var Niels Petersens adept den klarast lysande stjärnan i den skandinaviska kvartett som startade i samband med fredagens tävlingar på Meydan.

War Socks fick en fin start och tog tidigt positionen utvändigt om ledaren, Stockholm Cup-tvåan Claymore. Mitt på upploppsrakan övertog The JC Organizations fux kommandot och höll starkt innan han tvingades sträcka vapen mot hästarna Dividend och Masai Moon.

För de resterande tre skandinaviska hästarna blev det lite mer blandade resultat:

  • Med Elione Chaves vid tyglarna hittade Fredrik Reuterskiölds debutant Willoch snabbt en bra position bakom tätgruppen. Över upploppsrakan blev fältet rejält utdraget och USA-importen skar till slut mållinjen som sjua.
  • Efter två starter på gräset testade Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble dirttracken. Med Rebecca Stålhanske i sadeln låg fyraåringen initialt positionerad som utvändig fyra. Men redan genom svängen började skimmeln tappa fart och var sist i mål.
  • Sist över mållinjen var även det norska stoet Capitana Bling i Grupp 2-löpningen Balanchine. Under Manuel Martinez anförde Silja Störens adept fältet fram till ca 600 meter kvar. Därefter kunde hon inte längre freda sig mot konkurrenterna.

Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com.

Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg
Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg

För några år sedan lämnade jockeyparet Cornelia Hartsmar och Martin Rodriguez Skandinavien för att fortsätta sina karriärer i USA. Sedan årsskiftet har Cornelia fått många ritter på Florida-banan Gulftream Park. På torsdagen trillade polletten äntligen ner och hon kunde bokföra sin första jockeyseger i det stora galopplandet. Läs mer

Dubai Racing Carnival ångar stadigt på. Vi närmar oss kulmen med Dubai World Cup i slutet av mars, men dessförinnan ska flera fina tävlingsdagar avgöras. Redan nu på fredag riktas blickarna mot huvudbanan Meydan, där fyra skandinaviska hästar finns med i startlistorna.

Redan i kvällens inledande uppgörelse gör treåriga Willoch sin första riktiga start. Fredrik Reuterskiölds adept har så här långt endast varit ute i kvalificeringslöpningar, både i Sverige och i Dubai. Elione Chaves kommer att rida Mr Ascots USA-import i den 1 400 meter långa dirttracklöpningen.

Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble har hunnit med två starter på Meydan, den senaste så sent som förra veckan. I fredagens handicap över 1 400 meter får den fyraårige skimmeln dirttrack under hovarna och ”stalljockeyn” Rebecca Stålhandske i sadeln.

Norska stjärnstoet Capitana Bling från Silja Störens stall spänner återigen bågen rejält när hon tillsammans med Manuel Martinez tar sig an sex motståndare i Grupp 2-löpningen Balanchine. Den 1 800 meter långa uppgörelsen på gräset har en samlad prispott på motsvarande 2 miljoner svenska kronor.

Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks har varit god trea respektive fyra i sina två starter i Dubai den här vintern. Fredagens uppgift är en handicap över 1 900 meter och precis som senast är det toppjockeyn Silvestre De Sousa som står för styrningen.

Redan på onsdagen var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF ute och slipade formen i en Trial. Med Elione Chaves vid tyglarna avverkade den femåriga irlandsimporten kilometern på goda 59,72 sek.

> Startlistor inför fredagens tävlingar finns på emiratesracing.com