Foto: Mathea Kelley
RS8012_2022.02.25_IJC_RACE 4_Mahmoud Khaled_MK1_5061 Master Bloom.JPG

Master Bloom i nosluddet och jockeyn Elione Chaves i IKC Racings vita, gula och röda dress springer av från boxarna tillsammans med motståndarna i The Saudi International Handicap.

Fina prestationer av Ulrika Holmquist

25 februari 2022 20:00

I knivskarp konkurrens fick vi se Ulrika Holmquist ta för sig ordentligt i stc International Jockeys Challenge på King Abdulaziz Racecourse i Riyadh, Saudiarabien. Australiensiskan Caitlin Jones tog hem den prestigefyllda turneringen före Joel Rosario och Glen Boss. Titelförsvararen Shane Foley slutade till slut fyra. Master Bloom och Elione Chaves var också i hetluften denna eftermiddag, men räckte inte riktigt till i ett riktigt getingbo.

På fyra ritter nådde Ulrika Holmquist placeringarna sjua, nia, femma och slutligen en tredjeplats med Marhbabah. Det var utan tvekan rätt lutning på den utvecklingskurvan och en nöjd svenska berättade:

– Jag fick med mig en tredjeplats så jag var nöjd med det. Jag är inte en av de erfarnaste ryttarna här då det bara är mitt fjärde år, men jag gillade det och lärde mig mycket.

Till slut så blev det en niondeplats när alla fyra avdelningarna var ridna och poängen summerade. Belöningen för det blev 3 500 USD. Vinnande Caitlin Jones fick 30 000 USD.

Foto: Mathea Kelley
RS8026_2.25.22_IJC_RACE7_PRESENTATION-CHALLENGEWINNERS_Mathea Kelley Medaljörerna.jpg

Caitlin Jones (längst till höger) tog hem den prestigefyllda turneringen före Joel Rosario och Glen Boss.

Det var inte heller några småpengar som Bro Parks champion red in till hästägarna – 20 000 USD erhölls för femteplatsen och 60 000 USD för tredjeplatsen. Ryttarprovisionen var 15 procent.

Master Bloom och Elione Chaves hade återigen en tuff dag på banan. De slutade till sist elva och oplacerade i The Saudi International Handicap över 2100 meter på gräset. Vann gjorde Lauderdale under Ronan Thomas.

–Han reste bra i dag. I förra loppet gick han med för mycket i tempot och den här gången bestämde vi oss för att låta honom slappna av mer. Han kunde inte komma i gång sista 800 meterna. Jag försökte, men han hade inget att gå med. Han var sjuk i sitt senaste lopp och jag tror inte han är hundra procent ännu, berättade Elione Chaves efter loppet.

Repriser till samtliga lopp finns på Sakab Jockey Clubs Youtube-kanal.

Fler nyheter, artiklar och annonser

sfk-jubileumslop-top
sfk-jubileumslop-top

Efter en intensiv galopphelg i Sverige är det endast lunchgalopp på Bro Park den här veckan. I helgen får vi istället rikta blickarna västerut mot Klampenborg och Övrevoll, som tävlar lördag och söndag. Läs mer

zakopane-top
zakopane-top

En fjärdeplats i Stockholm Cup International var ett formbesked som visade sig räcka långt i Skånska Fältrittklubbens Jubileumslöpning (L). Med Oliver Wilson vid tyglarna besegrade Jan-Erik Neuroth-tränade Zakopane fjolårsvinnaren Espen Hill med knapp marginal i den 2 400 meter långa Listed-löpningen på Jägersro. Läs mer

lord-greystoke-top
lord-greystoke-top

I mitten av juli tog Niels Petersen, Carlos Lopez och Glaesner Racing ApS hem Svenskt Derby med Doc Holliday. I kraftprovet Svenskt St Leger på Göteborg Galopps finaldag ville stallkamraten Lord Greystoke inte vara sämre. Efter en fin resa i draget bakom ledarna kopplade irlandsimporten greppet i början av upploppet och drygade ut till en övertygande seger före Icefall. Läs mer