Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Fin klass på Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris

18 oktober 2017

Imorgon laddar Bro Park för storloppskväll. Ett av storloppen är Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris där tio fina tvååringar gör upp om 600 000 kronor.

queen estoril
Queen Estoril
Foto: Burt Seeger

 

Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris är det lopp som enligt traditionen skall avgöra vilken häst som går in i vintern som favorit till seger i Svenskt Derby. Det är förstås långt kvar till Derbyt, men dagens deltagare har all rätt att vara förhoppningsfulla.

Vi börjar med våra danska gäster. Queen Estoril (Camacho) tränas av Bent Olsen och kommer från två större segrar på Övrevoll. Resan är alltså inget problem och att distansen är längre kan till och med vara en fördel. Stallkamraten Miintaka (Footstepsinthesand)kommer från seger i Danska Vinterfavoriternas och är därmed den ende i fältet som är bevisad över dagens distans.

Från Danmark kommer även Petrushka som tränas av Sören Jensen. Petrushka är
en danska efter Reliable Man och såldes på auktion i fjol vilket gjorde att hon kunde startat i Magic Million istället. Nu är man här efter två  fina insatser på Klampenborg, visserligen utan seger, men man kommer inte till Bro som turister.

Society Flight (Society Rock) är en fin import hos Patrick Wahl som efter sin maidenseger gick till Svealandlöpning där han kom tvåa bakom en bra häst. Läget är perfekt nu och vi räknar med en bra insats igen.

Caroline Malmborg har hyperintressanta Daxios och Light Treading med i loppet. Båda
är tyskuppfödda och efter Maxios. Daxios har bara gjort en start, men det blev då seger över Society Flight. Det som oroar är att Daxios var struken senast. Light Treading var tidigt utvecklad och segrade redan i juni. Hon var en bit efter Society Flight i Svealandlöpning, men innan dess var hon mycket bra i Amacita bakom ett förmodat toppsto.

Rue d’Argent (Kendargent) ägs av löpningens sponsor, Mr Ascot, och det är Fredrik Reuterskiöld som tränar. Rue d’Argent kommer från en seger på en tungsprungen gräsbana på Göteborg så lite regn är inget den här fransyskan skulle må dåligt av.

Square de Luynes tränas av Niels Petersen och var senast tvåa bakom Queen Estoril.
Den längre distansen bör gynna Manduroavkomman som har Per-Anders Gråberg i
sadeln. Stallkamraten Nordic Defense (Makfi-Angel Falls) är också väldigt jämnt matchad med Queen Estoril. Modern Angel Falls har även lämnat National Defense (e Invincible Spirit) som segrade i Grand Criterium på Chantilly i fjol. Det finns alltså all anledning att tro att den här hästen kan gå hur långt som helst.

I And I ägs av Stall Perlen och då tränar förstås Wido Neuroth. I and I kostade 150.000
guineas på auktion och var väldigt nära första segern senast. Distans lär göra susen för den här Mastercraftsman-avkomman som har en enorm styrka på mödernet.

Tävlingarna på Bro Park nu på torsdag börjar kl. 17.40 och förutom ovan nämnda lopp, Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris, rids även Stockholm Fillies & Mares Stakes (L), Svenskt St Leger, Jockeyklubben Magic Million och Scandinavian Classic. Dagens streckspel är V64 och V4. Dagens Dubbel rids i lopp 9 och 10.

Fredrik Otter
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.

Norska Derbyvinnaren War Socks svarade än en gång för en riktigt stark prestation när han tillsammans med Silvestre De Sousa slutade god trea i Dubai. Därmed var Niels Petersens adept den klarast lysande stjärnan i den skandinaviska kvartett som startade i samband med fredagens tävlingar på Meydan.

War Socks fick en fin start och tog tidigt positionen utvändigt om ledaren, Stockholm Cup-tvåan Claymore. Mitt på upploppsrakan övertog The JC Organizations fux kommandot och höll starkt innan han tvingades sträcka vapen mot hästarna Dividend och Masai Moon.

För de resterande tre skandinaviska hästarna blev det lite mer blandade resultat:

  • Med Elione Chaves vid tyglarna hittade Fredrik Reuterskiölds debutant Willoch snabbt en bra position bakom tätgruppen. Över upploppsrakan blev fältet rejält utdraget och USA-importen skar till slut mållinjen som sjua.
  • Efter två starter på gräset testade Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble dirttracken. Med Rebecca Stålhanske i sadeln låg fyraåringen initialt positionerad som utvändig fyra. Men redan genom svängen började skimmeln tappa fart och var sist i mål.
  • Sist över mållinjen var även det norska stoet Capitana Bling i Grupp 2-löpningen Balanchine. Under Manuel Martinez anförde Silja Störens adept fältet fram till ca 600 meter kvar. Därefter kunde hon inte längre freda sig mot konkurrenterna.

Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com.

Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg
Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg

För några år sedan lämnade jockeyparet Cornelia Hartsmar och Martin Rodriguez Skandinavien för att fortsätta sina karriärer i USA. Sedan årsskiftet har Cornelia fått många ritter på Florida-banan Gulftream Park. På torsdagen trillade polletten äntligen ner och hon kunde bokföra sin första jockeyseger i det stora galopplandet. Läs mer