Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Fiftyshadesfreed fortsätter att övertyga

13 september 2018

Lennart Jarvéns Fiftyshadesfreed är i sitt livs form och han tog ikväll ytterligare en seger på Övrevoll. Det blev ytterligare en svensk seger i Norge ikväll då Marie Lustigs Otama Mareld skrällde i dagens amatörlöpning.

fiftyshadesfreed
Fiftyshadesfreed (arkivbild)

 

Grållen Fiftyshadesfreed tog årets fjärde seger då han besegrade ett kvalitativt fält i Wellvita Elitelöp över 1600 meter gräsbana. Med i loppet fanns riktigt goda hästar som måltvåan Swedish Dream och trean i mål Backcountry.

Sjuåriga Fiftyshadesfreed årsdebuterade med en handicap på 81 kilo och gick i dagens handicap efter 86. En imponerande höjning av Verglas-sonen och det ser inte ut som om vi har fått se botten i hästen ännu. Martin Rodriguez skötte tyglarna på Lennart Jarvéns ögonsten som i år har galopperat in drygt 280 000 kronor.

 

Skräll av Otama Mareld

Marie Lustigs femåriga Otama Mareld (Helsinki) gjorde i kväll sitt livs 14:e start. Det slutade med en säker seger med en dryg längd före Minas Tirith. Emelie Gustafsson red Otama Mareld till seger och det är Marie Lustig som både tränar, äger och har fött upp stoet. Det här var Emelie Gustafssons allra första seger som amatörryttare, hon hade som bäst tre andraplatser innan kvällens seger var ett faktum.

Otama Mareld betalade drygt åtta gånger pengarna på vinnarspelet vilket kan tyckas lågt då hästen har varit slagen med många längder i sina tre senaste starter. Då handlade det om 2400 meter men idag fick hästen springa över 1750 meter vilket antagligen i nuläget passar henne mycket bättre.

 

Miltonias femte årsseger

Från tävlingarna kan vi även konstatera att av Eva CS Pettersson uppfödda Miltonia fortsätter sitt segertåg. I kväll kom årets femte seger då Sandro De Paiva red hem Academy Award-dottern till seger. Are Hyldmo sköter träningen för Miltonia som vann dagens löpning över 1100 meter med en knapp längd före Augustinian som här gjorde sin 109:e start i karriären.

Lotta Malmborg


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Schamyl och Lamborghini BF
Schamyl och Lamborghini BF

Storlopps-yran på Bro Park har knappt hunnit lägga sig innan vi blickar fram mot en ny spännande galoppvecka. Jägersro arrangerar lunchgalopp. Sedan går den stora Galoppauktionen av stapeln på Bro Park med tävlingar dagen därpå. På söndag är det Breeders-dag på Övrevoll med flera stora uppgörelser. Läs mer

Chamyl Stockholm Cup TOP
Chamyl Stockholm Cup TOP

Som treåring vann Schamyl två skandinaviska Derbyn och Breeders’ Trophy Classic. Efter ett skadeuppehåll under hela fjolåret har den Jan-Erik Neuroth-tränade fuxen kommit tillbaka på ett remarkabelt sätt. Med en mäktig speed avväpnade han på söndagen alla förhandsfavoriterna i Stockholm Cup International (Gr 3), årets mest prestigefyllda löpning på Bro Park. Läs mer

lamborghini-bf-top
lamborghini-bf-top

Egentligen har han inte mer att bevisa i Skandinavien, Lamborghini BF är en häst av internationellt snitt. I alla fall på gräs. På söndag, under Stockholm Cup-dagen på Bro Park, blir han givetvis favorit i Bro Park Sprint Championship (L). Läs mer