Foto: Elina Björklund
Alegretto TOP

Fest i stallet oavsett resultat: Racehorses and Bubbles lockar nya ägare till galoppsporten

7 juni 2024 10:24

På söndag drömmer 30 förhoppningsfulla delägare om att svenskfödda Allegretto ska vinna Jockeyklubbens 2000 Guineas på Bro Park. Vid mållinjen väntar 415 000 kronor (och svenskbonus) på vinnaren.

– Även om vi inte vinner tror jag att han kan tjäna en fin slant, säger tränaren Annika Sjökvist och tillägger:

– Hur det än går avslutar vi dagen med en hästägarfest i stallet, fast extra roligt vore det ju om vi skulle ha något att fira.

Som ägare till Alegretto står ”Racehorses and Bubbles”, ett andelsägande som Annika själv dragit igång för att minska alla trösklar in i sporten.

– Idén har jag fått från ”Min galopphäst” [ett andelskoncept som drivs av Jessica Ohlsson och Mathias Söderlind]. Där var det 700–800 delägare på varje häst, jag ville ha lite färre ägare på varje häst.

Annika satte sig och räknade, det skulle vara enkelt och klart. Allt ingår, även veterinär och resor. Endast procenten till jockeyn på inridna pengar dras bort från den den summa som hästarna tjänar. Så konceptet är enkelt.

  • En andel kostar 2995 kr, det är 30 andelar per häst.
  • Månadskostnaden är 940 kr.
  • Två gånger om året delas de pengar som hästen sprungit in ut till delägarna.
  • I december varje år får ägarna en fråga om de vill vara kvar som ägare även följande år.

– Jag har fått in många nya ägare som mer eller mindre halkat in i sporten på ett bananskal. De är kanske inte beredda att satsa några jättesummor och inte heller riskera något. Här ser de precis vad det kostar.

Och det där med att hoppa av i december, den möjligheten är det inte många som utnyttjar.

– Nej, det har väl totalt varit 3-4 stycken.

Alegretto i vinnarcirkeln

Alegretto tillsammans med några av sina delägare efter den övertygande segern för ett par veckor sedan.

Förra året, när Annika var sjuk en period och inte var så mycket i stallet, gick hon också en online-kurs i att bygga upp hemsida. Den kunskapen har hon sedan använt för att göra en enkel och tydlig sida om ”Racehorses and Bubbles” där hon t o m har en webbshop där du kan köpa din andel.

– Det trillar in nya ägare hela tiden. En del har jag inte ens sett eller pratat med, de köper sin andel och sedan träffas vi på tävlingarna eller vid andra träffar.

Ägarna får nyhetsbrev, information om sporten och hästarna – eller som nu på söndag en tillställning för alla ägare i stall Annika Sjökvist.

– Vi måste få in nya ägare till sporten och det här känns som en bra introduktion. Och jag måste säga att jag är förvånad hur bra allt har fungerat.

Givetvis har framgångarna gett ringar på vattnet. Brookhaven, som startar i Bobbie Killicks Minneslöpning med 75 000 kr till vinnaren, har startat elva gånger. Det har gett fyra segrar och fyra andraplatser på de starterna och han har tjänat 325 000 kronor.

Annika utvecklar hela tiden sin satsning och hon har precis köpt en 2-årig Breeze-up häst. Den har bara varit en dryg vecka i stallet och snart är hälften av andelarna slut,

– Det är en premiumhäst, hon var jättefin men också dyrare. Så en andel i henne kostar 8 995 kronor, sen är det samma månadskostnad.

Det lite roliga är att hästen inte är döpt ännu, utan de femton första delägarna får ge namnförslag som det sedan ska röstas om.

Vi måste förstås kolla hur ankarna går om Alegretto (han har gjort två starter och slutat etta och tvåa) inför Jockeyklubbens 2000 Guineas.

– Vi fick ett litet stopp i april och tappade en månads träning, men han känns så bra så vi beslutade att ta chansen i alla fall.

Under alla omständigheter kommer de flesta av ägarna att vara på plats på Bro Park på söndag. Bara att ha starthäst vid en av Sveriges absolut finaste tävlingsdagar är stort, dessutom i ett av de största loppen.

Och skulle det gå bra så blir det säkert en hel del ”Bubbels” också.

Här kan du läsa mer: https://galoppas.com/racehorsesandbubbels-andelshastar/andelshastar

Fler nyheter, artiklar och annonser

På fredag väntar en ny intressant kväll för de skandinaviska hästarna i Dubai. Capitana Bling, War Socks, Hans Andersen och Grey Tycoon är fyra välbekanta namn som startar den här aftonen.

Lite extra intressant är Capitana Blings start i kvällens huvuduppgörelse; Grupp 2-löpningen Cape Verdi med motsvarande 2,1 miljoner svenska kronor i prispotten. Silja Störens adept, som under fjolåret bl a segrade i Norskt 1000 Guineas och Lanwades Stud Stakes (L), möter endast sex motståndare och är den fjärde högst rankade hästen i startfältet. Manuel Martinez rider Invincible Army-dottern.

Niels Petersen har hela fyra hästar till start den här kvällen, varav tre rids av Carlos Lopez.

  • War Socks gör sin första start sedan triumfen i Norskt Derby i slutet av augusti och möter 14 motståndare i en handicap över 1 600 meter gräs.
  • Grey Tycoon tar sig an 13 konkurrenter i en handicap över 1 400 meter på gräset.
  • Karma Bling, som endast var slagen med en nos av Nocutsnobuts i Manoustielöpning på Jägersro i höstas sadlas ut i en uppgörelse för endast treåriga ston
  • I kvällens avslutande handicap startar stall Petersen den tidigare Aidan O’Brien-tränade Wootton Bassett-avkomman Rock of Cashel. Kieran Shoemark rider fyraåringen.

Danska tränaren Veronika Jandová startar Stockholms Stora Pris-fyran Hans Andersen i en 2 200 meter lång handicap. Francisco Leandro Goncalves rider sexåringen. Stallets Sunday Fudge står även som reserv i kvällens inledande handicap.

> Startlistor, resultat och lopprepriser finner du på emiratesracing.com

Galoppgalan banner-2
Galoppgalan banner-2

Galoppgalan den 7 februari är en helkväll som du inte får missa. Tillsammans firar vi 2025 års alla två- och fyrbenta champions. Det finns fortfarande biljetter kvar - säkra din plats redan idag! Läs mer

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer