Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Favoritseger i sista LördagsKomben

19 juni 2013

Den 3 september 1994 tog Hero’s Light och Fredrik Johansson hem den allra första LördagsKomben på Jägersro. På Annandagen - drygt 16 år senare - ordnade Maddox och Leonard Rios en knapp målfotoseger i den sista. - Maddox är min personliga favorit i stallet så det känns extra kul att få vinna den sista LördagsKomben med just honom, säger tränare Caroline Malmborg.

Maddox
Maddox och Leonard Rios drog det längsta strået efter en hård upploppsstrid med främst Novacon och Flashline i den sista LördagsKomben.

Årets framgångsrikaste Trio-jockey Leonard Rios serverade Maddox en riktig spårnål resa över de 2 000 meterna. Fyraåringen hade ingen möjlighet att blanda sig i startrusningen, där främst Flashline (Westerlund) och Fun Dancer (P-A Gråberg) stod för farthållningen. Den fyraårige Most Welcome-sonen fick istället en lugn inledning närmast railen en bra bit bak i det tolv hästar starka startfältet.

Runt slutsvängen började ledande Flashline få utvändig press av främst Chasmin (I Karlsson) och Novacon (J Johansen). Då hade Maddox fortfarande långt fram till ledartrion.

- Maddox har visserligen styrkan som sin främsta egenskap, men i det läget trodde jag aldrig att det skulle räcka till seger, säger Caroline.

Rios hade emellertid bedömt tempot helt rätt. Väl inne på upploppet styrde han ut Maddox i ett fritt spår och efter en stark avslutning över de avslutande 200 meterna knep ekipaget till slut segern med en hals före Novacon. Ytterligare ett huvud bakom höll Flashline storstilat till tredjeplatsen.

- Jag måste verkligen berömma Leonard Rios. Han förivrade sig inte och bedömde tempot helt rätt idag.

Maddox, som slutade god trea i Dansk Derby 2009, har varit riktigt nyttig sedan han kom till stall Malmborg för ett drygt år sedan. Det här var hästens fjärde seger i den tionde starten för året och segerkontot har fått ett tillskott på drygt 200 000 kronor.

- Maddox är en ganska stor häst. Vi har gett honom lite tid att utvecklas och så här i med facit i hand är han ett riktigt lyckoköp. Maddox behöver normalt ladda om ett par veckor mellan varje start. En bit in i januari får vi säkert se honom på banan igen, avslutar Caroline.

Annandagens LördagsKomb var alltså den allra sista. Nu blir det inte mer galopp i samband med V75-sändningarna på lördagseftermiddagarna. Nästa år blir främst onsdagar och söndagar galoppens fasta tävlingsdagar med direktsända löpningar i TV4-sport.

Rätt Komb betalade 27,59 och Trion gav 211,55.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Albarella TOP
Albarella TOP

Den gångna helgen reds årets sista tävlingsdagar på både Jägersro och Klampenborg. Men den skandinaviska galoppsäsongen rullar på ytterligare några veckor. Den här veckan är det kvällstävlingar på Övrevoll, säsongsfinal på Århus och sedan är det upplagt för en riktigt fin söndag på Bro Park med bland annat Ulriksdals Minneslöpning. Läs mer

Abby och Chaves champs
Abby och Chaves champs

I samband med söndagens säsongsfinal på Jägersro uppmärksammandes och hyllades 2025 års champions i vinnarcirkeln mellan loppen. Några championtitlar var klara sedan länge, medan andra inte avgjordes förrän i de sista loppen. Läs mer

Albarella TOP
Albarella TOP

Elione Chaves var den stora segerherren i samband med söndagens säsongsfinal på Jägersro. Elione tog inte bara hem huvudlöpningen Appel Au Maitre Svenskt Kriterium i sadeln på Lea Olsen-tränade Albarella. Han avgjorde även jockeychampionatet på banan genom att först lotsa King Cooper till en övertygande triumf i Valley Chapel Janos Tandaris Minne och sedan ordna ytterligare en storloppsseger tillsammans med storspurtande Bay Princess i Jockeyklubbens Avelslöpning. Läs mer