Exit To The Moon

Exit To The Moon klättrar i ranking inför Derbyt

20 juni 2024 17:23

Det är mindre än fyra veckor kvar till Svenskt Derby och det blev spännande på onsdagen när sex Derbykandidater möttes i loppet "Derby Next Stop" på Jägersro. Den norska gästen Exit To The Moon imponerade stort och vann med sex längder, vilket resulterade i att hans handicap höjdes från 78 till 84.

Trots en fjärdeplats i Svenskt Derby Trial tidigare i juni, visade Exit To The Moon med segern i Derby Next Stop att han är en seriös utmanare inför Svenskt Derby.

Carlos Lopez gav den Niels Petersen-tränade fuxen en kylig ritt. Över upploppsrakan var det inget snack om vilken häst som var starkast, och han vann med sex längder.

– Exit To The Moon kändes ganska tung i senaste starten och visade inte mer än 70 procent av sin kapacitet. Idag kändes han betydligt bättre och löpte väldigt avslappnat, konstaterade segerjockeyn efter loppet.

Tränare Niels Petersen bekräftade att Exit To The Moon nu börjat hitta formen.

– Det har varit en lång och seg vinter i Norge med krävande träningsmöjligheter. Tempot var inte högt idag och Exit To The Moon såg ut att löpa väldigt avslappnat med blinkers. Det finns utveckling i den här hästen och han kommer definitivt att gynnas av ett tuffare motstånd i Derbyt, sa Niels Petersen.

Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Exit To The Moon 9290

Den amerikanske importen Exit To The Moon, som ägs av Lucky7, Stall Gullik o Pedersen O, efter segern på Jägersro.

Svenskt Derby den 14 juli närmar sig med stormsteg, och förväntningarna är höga inför att få se vilka av treåringarna som kommer att ta plats i startboxarna på Jägersro.

Efter segern höjdes Exit To The Moon till 84 i handicap och han klättrar därmed upp till att vara den femte högst rankade hästen i årets Derbyserie.

På vår nya sida Vägen till Derbyt kan du hålla dig uppdaterad om det potentiella Derbyfältet och se lopprepriser från viktiga lopp för aktuella hästar.

Framåt ser vi fram emot lördagens första klassiska löpningar i Norge – 1000 Guineas och 2000 Guineas – där flera Derbykandidater står på startlinjen.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Espen Hill i stallet 2024
Espen Hill i stallet 2024

Espen Hill har varit en av de stora profilerna i Stockholm Cup under många år och vann det prestigefulla loppet 2023. Den 20 september kan den 10-årige galoppstjärnan upprepa bedriften tillsammans med sin tränare och jockey Madeleine Smith. Efter år av både framgångar och motgångar har relationen mellan de två blivit något alldeles extra. "Espen Hill betyder enormt mycket för mig", säger hon. Läs mer

auktion 1
auktion 1

Om knappt en månad arrangerar Svensk Galopp med assistans av SFAF höstens stora åringsauktion på Bro Park. 48 programnummer letar nya ägare inför en förhoppningsvis givande karriär på kapplöpningsbanan de närmaste åren. Precis som många tidigare upplagor kommer Mikael Armstrong att presentera åringarna tillsammans med auktionsutroparen Alastair Pim. Läs mer

No Surrender
No Surrender

Den norska Derbydagen fick avbrytas efter fem lopp i söndags. Andra halvlek med bland annat Norskt Derby rids redan ikväll (tisdag). På lördag tävlar Jägersro och på söndag är det storloppsfest på Bro Park med flera penningstinna Breeders’-löpningar. Läs mer