
Nimitz kommer till Göteborgs Stora Pris med två ettor i formraden. Precis som vid segern på Bro Park i mitten av juni är det Engla Tunmar som rider Henrik Engbloms adept.
Engla jagar karriärens finaste seger i Göteborg
7 augusti 2026 09:24
Engla Tunmar kan ta karriärens, hittills, största seger på söndag. Då rider hon Nimitz i Göteborgs Stora Pris som är den sportsliga höjdpunkten under banans stora familjedag.
Och det handlar om en 20-åring som kommer i kanonform med en häst från ett stall som också har toppform. Sedan en tid tillbaka rider Engla ut för Henrik Engblom och det har blivit succé. På de senaste 17 starterna har stallet sju segrar och tre andraplatser. I år ligger segerprocenten på 30. Nu skulle förstås aldrig Engla själv ta åt sig äran för den utvecklingen.
– ”Henke” är en fantastiskt duktig tränare, men kanske behövde han en jockey i stallet. Tidigare redan han oftast hästarna en och en, nu kan vi jobba tillsammans.
Ni kan storyn om Engla. Hon är mer eller mindre född in i sporten och har gått en klassisk väg via ponnygaloppen och började rida som 8-åring hos Bernita Hedman på Lilla Rörby. Och hemma handlar det också väldigt mycket om galopp. När vi talades vid för ett par år sedan berättade hon:
– Christopher Roberts är min plastpappa och Maria Andersson min plastfarmor…
Två framgångsrika och välkända tränarprofiler på Bro Park.
Nu står Engla på egna ben, fick sitt stora genombrott för två år sedan och är nu på väg mot en riktigt fin säsong. Söndagen på Göteborg ser minst sagt spännande ut.
– Jag får rida ett par hästar i absolut toppform, så jag ser verkligen fram mot tävlingarna.
Annars har det varit lite tufft. Med få hästar i många löp finns det helt enkelt inte så många ritter att slåss om.
– Jag rider på hemmaplan (Bro Park) och Göteborg, på Jägersro har det inte blivit så många tillfällen i år.
Det är snudd på så att det är när Lennart Reuterskiöld Jr behöver hennes tjänster som Engla tagit resan till Malmö.

Engla Tunmar är mer eller mindre född in i sporten och har gått en klassisk väg via ponnygaloppen.
Men på söndag är det Göteborg, gräs och Nimitz som gäller.
– Han kommer med två raka segrar och har ju hela tiden visat att han tillhör toppen [12 segrar på 21 starter]. Nimitz är rutinerad och bra, så det passar fint i Göteborg. Jag tror att jag har en ärlig chans att vinna.
Och en sådan vinst skulle bli den finaste i hennes karriär, så här långt. Tidigare värdesätter hon en tredjeplats i auktionslöpet som den främsta meriten.
Nu är det inte bara Nimitz som Engla sätter sina förhoppningar till. Saigon kommer till start med tre raka segrar och Luna Kalejs har varit etta och tvåa i sina senaste starter.
– Egentligen är det lite av en slump att Saigon är i träning hos oss. Ägaren och tränaren skadade sig och kunde inte rida, hon hörde av sig till ”Henke” som skulle träna hästen. Det har blivit riktigt bra.
Vid sidan av jobbet hos ”Henke” Engblom rider Engla ett par turer om dagen för Ylva Brandt och mellan varven hinner hon också med att rida montélopp.
– Det är jättekul att kombinera galopp och monté. Jag kan ta med mig erfarenheter från montén till galoppen och från galoppen till montén.
Men nu är det galopp som gäller och karriärens främsta seger – inför storpublik när Göteborg Galopp bjuder på härligheter för hela familjen.