Foto: Steven Cargill
10 Outbok 6165046 Newmarket 26Jun21 Outbox winner of The Close Brothers Fred Archer Stakes Steven Cargill.jpg

Fjolårstvåan Outbox från England är anmäld till årets Stockholm Cup International (Gr.3)

En strålande Stockholm Cup-dag coming up

1 september 2022 08:00

Den 18 september är det dags för Stockholm Cup International (Gr.3) och engelskan i rubriken är mer än befogad. Det är mängder av internationella gäster anmälda, inte bara i huvudlöpningen utan även i de fyra ramlöpningarna. Fredrik Otter har tagit en närmare titt på anmälningslistan efter insats 2.

Anmälningarna till Stockholm Cup-dagen visar att svenska prispengar och titlar har förmågan att locka gäster både från de brittiska öarna och från kontinenten. Det har varit flera fina galoppdagar i Skandinavien den här sommaren, men "Cupdagen" ser ut att befästa sin ställning som skandinavisk galopps kronjuvel.

Årets Stockholm Cup-dag ser ut att kunna bli något alldeles extra, med totalt 104 anmälda hästar till huvudloppet och rubriklöpningarna Tattersalls Nickes Minneslöpning (L), Bro Park Sprint Championship (L) och Lanwades Stud Stakes (L). Till och med Appel Au Maitre Svealandlöpning för våra bästa tvååringar ser ut att kunna få internationella deltagare.

Flera utmanare till Square De Luynes i Cupen

Huvudnumret Stockholm Cup International (Gr.3) har en prissumma om 1,4 miljoner och glädjande nog innehåller anmälningslistan allt från våra lokala hjältar till den skandinaviska eliten, kryddad med utomnordiska gäster. Tyske Virginia Storm (Soldier Hollow) har varit placerad flera gånger på Grupp 2-nivå och ståtar med ett handicaptal på 95. Henk Grewe tränar och senast var man ute i Grosser Preis von Berlin (Gr.1). Man hoppas förstås på enklare motstånd i "Cupen", men det skall man inte vara säker på då Square De Luynes (Manduro) med handicap 97 är anmäld. Han har bara gjort fem starter på tre år, men i tre av dessa har han segrat just här i Cupen! Det är förstås en magnifik bedrift av tränare Niels Petersen och skulle han lyckas igen kommer det skrivas spaltmeter om den prestationen.

Den mest spännande svenske deltagaren är Hard One To Please (Fast Company). Den svenskägda treåringen är tränad i Norge av Annike Bye Hansen och efter att ha segrat i Svenskt Derby utklassade man konkurrenterna i Norskt Derby. Det ser ut att vara 2400 meter gräs som gäller och frågan är om inte Hard One To Please kommer att starta som favorit trots att han endast gjort fem starter i livet.

Quebello (Sea The Moon) som tränas i Skara av Tobias Hellgren gillar säkert att flyga under radarn i Cupdiskussionen. Faktum är att han var en riktig snackhäst inför Marit Sveaas Minneslöpning i Norge, men då visade det sig att 1800 meter är alldeles för kort. Cupens 2400 passar bättre!

Engelske Outbox (Frankel) var tvåa ifjol och har sedan blivit mångmiljonär via en storloppsseger i Doha! Tyske Dato (Mount Nelson), tränad av Sascha Smrczek, har mängder av Grupp- och Listedplaceringar i Tyskland och Frankrike. En Grupp 2 seger har det blivit så Dato kommer att på bästa sätt visa hur Cupen står sig mot kontinentens större kapplöpningar.

Övriga hästar får sägas slå ur underläge, trots att dom är elithästar, men hemmalagets Espen Hill (Helsinki) är en riktig publikfavorit och ser ut att ha prickat toppformen lagom till Cupen, har var tvåa 2020 och siktar mot en ny pallplats.

Det finns möjligheter att efteranmäla för 22 000 kronor ända fram till den 4 september, det är alltså möjligt att fler topphästar tillkommer!

Spännande internationella anmälningar i ramloppen

I Tattersalls Nickes Minneslöpning (L) har Richard Hughes anmält Karibana (Hallowed Crown) som kommit upp rejält i handicap efter en snygg seger på Chelmsford. Hur han klarar Bro Parks dirttrack är oklart, men vi vet att tyske Wonnemond (Areion) hanterar den utmärkt då han var tvåa här 2019. Vår egen dirtelit är dock riktigt bra och om Duca di Como (Clodovil) är i toppform blir han svårslagen.

I Bro Park Sprint Championship (L) har Andreas Wöhler anmält Danelo (Exceed And Excel) och Waldersee (Olympic Glory). Danelo kommer från seger i Grosser Preis von Lotto Hamburg (Gr.3) och har utvecklats enormt som fyraåring. Waldersee var en bit efter stallkamraten i Hamburg, men har segrat på Listednivå och gör inte bort sig.

Tyska Stella (Neatico) har redan segrat på Listednivå och siktar mot Lanwades Stud Stakes (L) för pengarnas skull.

Om Archie Watson kommer med Outbox till Cupen så får han gärna ta med sig den lovande tvååringen Manitou (Sioux Nation) som senast var två längder slagen av en 90 häst på Newmarket. Manitou är anmäld till Appel Au Maitre Svealandlöpning.

Anmälningslistorna till alla insatslopp hittar du på Galoppappen.

Fakta: Stockholm Cup

Stockholm Cup International (Gr.3) är den största av de tio löpningar som avgörs under Stockholm Cup-dagen på Bro Park den 18 september 2022. Stockholm Cup International kallas i folkmun bara för “Cupen” och är Sveriges främsta löpning. Den lockar Skandinaviens största stayerstjärnor och ibland även internationella gäster.

Mer information hittar du på Stockholm Cup-sidan.

Du kan följa tävlingarna på plats på Bro Park eller hemma i soffan via TV12 eller ATG:s webb-tv.

Fakta: Stockholm Cup

Stockholm Cup International (Gr.3) är den största av de tio löpningar som avgörs under Stockholm Cup-dagen på Bro Park den 18 september 2022. Stockholm Cup International kallas i folkmun bara för “Cupen” och är Sveriges främsta löpning. Den lockar Skandinaviens största stayerstjärnor och ibland även internationella gäster.

Mer information hittar du på Stockholm Cup-sidan.

Du kan följa tävlingarna på plats på Bro Park eller hemma i soffan via TV12 eller ATG:s webb-tv.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com

elin-elione-emelie
elin-elione-emelie

Galoppåret 2025 är över och om bara några dagar skriver vi in 2026 i kalendern. Här kan du se vilka två- och fyrbenta favoriter som under den gångna säsongen galopperade hela vägen till championtitlarna i sina respektive kategorier. Ett stort grattis till alla champions! Läs mer