Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

En ny hinderstjärna föddes på Cheltenham

3 juli 2013

De senaste årens främsta hinderikoner tvingades sträcka vapen mot en ny stjärna i Cheltenham Gold Cup. Sexårige Long Run svarade för en klockren insats över de 22 hindren och lämnade enkelt Denman och Kauto Star bakom sig efter det avslutande språnget.

Hinderstjärnor som Denman, Kauto Star och fjolårsvinnaren Imperial Commander fick mycket plats i förhandssnacket inför Cheltenham Gold Cup. Men det var en blott sexårig häst, Nicki Henderson-tränade Long Run, som stal showen Englands främsta steeplechase.

Amatörjockeyn Sam Waley-Cohen gjorde inga misstag och serverade den franskfödde valacken en utmärkt resa i det drygt fem kilometer långa kraftprovet.

Från en position mitt i fältet arbetade sig Long Run upp i draget bakom ledande Denman med knappa varvet kvar till mål. Waley-Cohen förivrade sig inte utan lät Denman (S Thomas) och Kauto Star (R Walsh) göra grovjobbet fram till det näst sista hindret.

Därefter fick Long Run full marschorder, kopplade ett litet grepp över det avslutande språnget och i spurten fram mot mållinjen var det inget snack om vilken häst som hade mest krafter sparade. Cadoudal-sonen vann till slut med sju övertygade längder före Denman, som i sin tur var fyra längder före Kauto Star. Fjolårsvinnaren Imperial Commander gjorde ett rejält misstag över ett av de avslutande sprången och pullades upp.

Det här var tränare Nicki Hendersons första seger i Cheltenham Gold Cup. Första segern var det naturligtvis även för ryttaren Sam Waley-Cohen, som även blev den första amatören att vinna det prestigefyllda loppet på över 30 år.

- Det här kunde jag inte drömma om. Jag trodde aldrig att vi skulle klara det, men han kom tillbaka starkt på slutet och det kändes som om det fanns lite krafter sparade, sade Waley-Cohen efter segern värd närmare tre miljoner kronor.

Long Run har på väldigt kort tid etablerat sig i hindereliten. För två månader sedan besegrade han Riverside Theatre och Kauto Star i King George VI Chase. Nu bärgade han alltså den översta pallplatsen i landets mest prestigefyllda steeplechase i karriärens blott sjuttonde start över hinder.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jacob Kvisla - top
Jacob Kvisla - top

Jacob Kvisla har blivit lärlingschampion på Övrevoll och Klampenborg och på söndag blir han det på Jägersro. Med all sannolikhet blir han det även på Bro Park och nationellt – och lite hårddraget hänger allt samman med Enables sista start i karriären tillsammans med Frankie Dettori. Läs mer

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer