Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

En kvarts miljard att rida om i Dubai

27 mars 2015

Nio löpningar - totalt en kvarts miljard kronor. I Dubai World väntar drygt 50 miljoner kronor till vinnaren av världens rikaste hästkapplöpning.

Gloria de campeao square

För 20:e gången rids Dubai World Cup och på lördagen väntas 60 000 besökare till Meydan Racecourse. Det är dags för årets galoppfest som dessutom förgylls av en 90 minuters show av världsartisten och sångerskan Kylie Minogue.
Dubai World Cup är lördagens avslutande löpning och huvudnumret på det som kallas "world's richest day of horse racing". Totalt delas det ut 30 miljoner dollar i de nio löpningarna - mer än en kvarts miljard svenska kronor i dagens starka dollarkurs.
African Story är titelförsvarare i Dubai World Cup och den åttaårige valacken kan bli den förste att vinna löpningen två gånger. I år blir det jockeyn James Doyle som rider i Stall Godolphins klarblåa färg, vid segern i fjol red Silvestre De Sousa.
Bakom Stall Godolphin står H.H. Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, emir och regent över Dubai, han är även premiärminister och vicepresident i Förenade Arabemiraten.

Nytt underlag på Meydan

Ingen häst har lyckats vinna Dubai World Cup två gånger. Lyckas African Story blir det dessutom sjunde segern för Godolphin-tränaren Saeed bin Suroor, som 1994 sadlade om från polis till galopptränare på heltid.
I fjol reds Dubai World Cup på ett underlag av syntetmaterial - i år har man bytt underlag till sand.
- African Story vann i fjol på "all-weather" och visade senast att han kan vinna på "dirt". För bra hästar, som han, spelar underlaget mindre roll, de bästa hästarna klarar alla underlag, säger Saeed bin Suroor i en intervju på emiratesracing.com.

Startlista

Dubai World Cup
Grupp 1, 2 000 meter dirttrack
1. Prince Bishop - William Buick
2. Hokko Tarumae - Hideaki Miyuki
3. African Story - James Doyle
4. Side Glance - Andrea Atzeni
5. Lea - Joel Rosario
6. Candy Boy - Patrick Dobbs
7. Long River - Mickael Barzalona
8. Epiphaneia - Christophe Soumillon
9. California Chrome - Victor Espinoza
Förstapris: drygt 50 miljoner kronor.

Tidigare vinnare av Dubai World Cup:
2014 African Story
2013 Animal Kingdom
2012 Monerosso
2011 Victoire Pisa
2010 Gloria de Campaeo
2009 Well Armed
2008 Curlin
2007 Invasor
2006 Electrocutionist
2005 Roses In May
2004 Pleasantly Perfect
2003 Moon Ballad
2002 Street Cry
2001 Captain Steve
2000 Dubai Millennium
1999 Almutawakel
1998 Silver Charm
1997 Singspiel
1996 Cigar

Fotnot
ATG erbjuder spel till totalt fem lopp i Dubai. Vinnare, Plats, Komb i samtliga lopp samt Trio i lopp 5 Dubai World Cup, V4 erbjuds i lopp 2-5. Allt spel sker i lokal svensk pool.
Alla lopp som ATG erbjuder spel till kommer att visas i Extrakanalen på ATG.se. Huvudloppet Dubai World Cup kommer att sändas live i ATG24 och saxas mot Århus som arrangerar V65 under lördagkvällen. Tips och uppsnack inför V4 genomförs mellan V75 loppen.

Lars-Ove Pettersson, Kanal 75

Fler nyheter, artiklar och annonser

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer

Bro Park fält framifrån.jpg
Bro Park fält framifrån.jpg

Nästa år blir det 54 tävlingsdagar, lika många som i år. Säsongen öppnar på Bro Park söndag 4 april och avslutas där söndag 19 december. Läs mer