Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Elegant Song startar i Tyskland på söndag

29 juli 2016

Tobias Hellgren sadlar ut Elegant Song på söndag i Preis der Bauwirtschaft i Bad Harzburg, Tyskland. Det blir den sista svensktränade hästen som startar under Bad Harzburgs hinderfestival.

Elegant_Song
Elegant Song

 

Loppet rids över 3 550 meter och det är Elegant Songs ägarinna Johanna Hederström som själv rider hästen i loppet. Relativt nybakade tränaren Tobias Hellgren tränar Elegant Song och han befinner sig på plats i Bad Harzburg sedan en vecka.

-Jag hoppas på en ganska god chans på söndag. Elegant Song gjorde en fantastiskt bra insats senast då han, med fem hinder från mål, blev tacklad av en häst som genade över banan och Johanna föll av. Det fanns absolut inget att göra, det var absolut varken Elegant Song eller Johannas fel. Men hästen hade gott om krafter kvar när incidenten hände så jag var ändå jättenöjd. Elegant Song mår faktiskt ännu bättre nu och jag hoppas verkligen att allt går bra på söndag. Jag hoppas att de kommer i mål men visst förväntar jag mig att de är med och strider om en tätplacering om inget oväntat händer. Loppet är av liknande kvalitet som senast och på pappret är Falconettei tuffast.

-Vi har haft en fantastisk tid här nere i Bad Harzburg. De har verkligen lyckats få till festivalen på allra bästa sätt och hela staden är här och tittar när det är tävlingar. Personligen har jag lärt känna mycket folk och fått bra input. Man ser hur de andra tränar och får nya intryck vilket är helt ovärderligt. Dagens höjdpunkt är frukosten. Banan dukar upp gratis frukost varje morgon och då samlas alla aktiva och äter tillsammans. Det är riktigt trevligt och en skön stämning, avslutar Tobias Hellgren.

 Läs hela startlistan här

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Schamyl och Lamborghini BF
Schamyl och Lamborghini BF

Storlopps-yran på Bro Park har knappt hunnit lägga sig innan vi blickar fram mot en ny spännande galoppvecka. Jägersro arrangerar lunchgalopp. Sedan går den stora Galoppauktionen av stapeln på Bro Park med tävlingar dagen därpå. På söndag är det Breeders-dag på Övrevoll med flera stora uppgörelser. Läs mer

Chamyl Stockholm Cup TOP
Chamyl Stockholm Cup TOP

Som treåring vann Schamyl två skandinaviska Derbyn och Breeders’ Trophy Classic. Efter ett skadeuppehåll under hela fjolåret har den Jan-Erik Neuroth-tränade fuxen kommit tillbaka på ett remarkabelt sätt. Med en mäktig speed avväpnade han på söndagen alla förhandsfavoriterna i Stockholm Cup International (Gr 3), årets mest prestigefyllda löpning på Bro Park. Läs mer

lamborghini-bf-top
lamborghini-bf-top

Egentligen har han inte mer att bevisa i Skandinavien, Lamborghini BF är en häst av internationellt snitt. I alla fall på gräs. På söndag, under Stockholm Cup-dagen på Bro Park, blir han givetvis favorit i Bro Park Sprint Championship (L). Läs mer