Foto: Roman Ramström/Svensk Galopp
Bro Park Jpeg 3-100

Efterlängtad säsongspremiär med lunchgalopp på Bro Park

15 april 2024 16:59

Äntligen! Säsongspremiär onsdag 17:e april. Förväntningarna är enorma, inget är egentligen avslöjat utan alla drömmar lever fortfarande. Alla hästar är vinnare.

Onsdagen på Bro Park är efterlängtad, det är inte bara sju lopp. Det är också en massa nypremiärer, comebacker och debuter.

Tävlingsbanan öppnade tidigare än beräknat i vintras, åkrar och ängar har preparerats så att de varit ”ridvänliga”. Vintern har ändå varit snäll och skonsam för de som jobbat med att träna hästar.

Men en onsdagslunch på Bro Park är så mycket mer än bara sju löpningar. Det är också just en – LUNCH.

– Vår lunchkrog på Bro Park är otroligt uppskattad, säger Anna Öhgren som är marknadsansvarig på banan. Krögaren berättar att de slår rekord i antalet luncher vecka efter vecka, så passa på att äta gott under tävlingarna.

Galoppens pytt-i-panna, pocherade torskqueneller eller spenat och ricottafyllda tortellini står på menyn på onsdag. Alltid en kött–, en fisk– och en vegetarisk rätt att välja på.

Inför onsdagens premiär är givetvis utemöblerna avdammade och på sin rätta plats – i solen. De står där på publikplats, på terassen och givetvis utanför restaurangen.

De bara väntar på att bli använda.

Galoppsäsongen drar igång – nu är det vår på allvar.

VÄLKOMNA!

> Läs mer om säsongspremiären i vårt kalendarium

Fler nyheter, artiklar och annonser

Bro Park fält framifrån.jpg
Bro Park fält framifrån.jpg

Nästa år blir det 54 tävlingsdagar, lika många som i år. Säsongen öppnar på Bro Park söndag 4 april och avslutas där söndag 19 december. Läs mer

sm-vinnare
sm-vinnare

Precis som förra onsdagen är Jägersro värd för lunchgaloppen. Övrevoll tävlar torsdag kväll och Bro Park arrangerar V64-tävlingar på söndag. Den gångna helgen var det “Autumn Turf Finale” med sevärda SM-löpningar och på brittiska Ascot hyllades en ovanligt ung jockeychampion. Läs mer

Voix du Maitre
Voix du Maitre

Tränare Jan-Erik Neuroth och jockey Oliver Wilson var söndagens stora vinnare när Bro Park arrangerade ”Autumn Turf Finale” på söndagen. Hela tre segrar blev duons fina facit. Störst var fullträffen med obesegrade Voix Du Maitre i Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris. Tidigare på dagen tog stoet Crystal Love en efterlängtad seger i Ellicat Sprint. Trippeln fullbordades sedan med en lika efterlängtad viktoria för Strike Ten i SM Classic. Läs mer