Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Duilio da Silva skrällvann på Kempton

4 juli 2013

Under nästan tre år red Duilio da Silva som lärling i England. Sedan snart ett år tillbaka har den brasilianske jockeyn som bekant Skandinavien som bas. Men på onsdagskvällen gjorde Duilio ett gästspel på sina gamla jaktmarker. Och vann till glada 17 gånger pengarna!

Duilio Da Silva red hästen Mcconnell för tränare Richard Guest i en ”claimer” över 1 400 meter på Kemptons allvädersbana. Den sjuårige valacken var den näst minst spelade hästen i fältet.

Det var emellertid inget som hindrade honom från att spurta rakt genom fältet över upploppet och knipa segern med två komfortabla längder före storfavoriten Twinkled (I Burns).

På söndag är Duilio Da Silva tillbaka på Täby Galopp där han rider två hästar; Johan Lindberg-tränade Freedom Fighter och Ale Alejandro för Katharina Stenefeldt.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Schamyl och Lamborghini BF
Schamyl och Lamborghini BF

Storlopps-yran på Bro Park har knappt hunnit lägga sig innan vi blickar fram mot en ny spännande galoppvecka. Jägersro arrangerar lunchgalopp. Sedan går den stora Galoppauktionen av stapeln på Bro Park med tävlingar dagen därpå. På söndag är det Breeders-dag på Övrevoll med flera stora uppgörelser. Läs mer

Chamyl Stockholm Cup TOP
Chamyl Stockholm Cup TOP

Som treåring vann Schamyl två skandinaviska Derbyn och Breeders’ Trophy Classic. Efter ett skadeuppehåll under hela fjolåret har den Jan-Erik Neuroth-tränade fuxen kommit tillbaka på ett remarkabelt sätt. Med en mäktig speed avväpnade han på söndagen alla förhandsfavoriterna i Stockholm Cup International (Gr 3), årets mest prestigefyllda löpning på Bro Park. Läs mer

lamborghini-bf-top
lamborghini-bf-top

Egentligen har han inte mer att bevisa i Skandinavien, Lamborghini BF är en häst av internationellt snitt. I alla fall på gräs. På söndag, under Stockholm Cup-dagen på Bro Park, blir han givetvis favorit i Bro Park Sprint Championship (L). Läs mer