Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dubbelseger för Engblom på Övrevoll

22 april 2015

Det var en bra dag på jobbet för tränare Henrik Engblom som vid onsdagens lunchgalopp sadlade ut två vinnare. Bodil Blomqvist tog dagens tredje svensk seger med Sir Silk.

night of st george
Henrik Engblom och Night Of St Georg vid hästens seger i höstas på Täby

Henrik Engblom hade på pappret en hel del bra chanser på onsdagens lunchgalopp på Övrevoll. Två segrar och två tredjeplatser blev facit när röken hade skingrat sig. Den första vinnaren från Stall Engblom var Nathalie Mortensens Dandy´s Hero som med Elione Chaves i sadeln vann en handicap över 1600 meter dirttrack med 22 000 norska kronor i förstapris.

Henriks andra vinnare blev Night Of St George riden av Carlos Lopez som vann en löpning över 1100 meter dirttrack. Det blev till slut en säker seger för Night Of St Georges som ägs av Stall Amazing tillsammans med tränaren. Segerchecken var 22 500 norska kronor och hästen är uppfödd av Genberg & Co AB.

Tre av dagens sex lopp gick till Sverige och den tredje svenska segern stod Anna Pilroth, Rolf Une och Ylva Lovén Swärds Sir Silk för. Riden av sin delägare Anna Pilroth och tränad av Bodil Blomqvist vann Sir Silk en handicap över 1100 meter. Sir Silk är uppfödd av Bo Helander och förstapriset var goda 25 000 norska kronor.
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer

No Surrender
No Surrender

No Surrender, My Fortune och Bruce Almighty har en sak gemensamt; alla är uppfödda på Stutteri Hjortebo i Danmark. På söndagen triumferade trion i de penningstinna Breeders Trophy-löpningarna för två- tre- och fyraåriga hästar på Bro Park. De två förstnämnda reds dessutom till seger av Oliver Wilson. Läs mer

Kanons Kawasaki
Kanons Kawasaki

Anna Kanons första tanke när det lilla fölet föddes var; Vad är det här? Ranglig och långbent, sned och vint överallt. Men nu har han växt till sig, ätit upp sig och på söndag startar Kanons Kawasaki i Tommy Gustafsson Memorial med aktningsvärda 400 000 kronor till vinnaren. Läs mer