Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dotter till Rävdansensto vann storlopp i USA igår

27 januari 2014

Igår vann Scherzinger, en dotter till stoet Dancinandsingin som numera står uppstallad på Rävdansens Stuteri Santa Monica Stakes (Gr 2) på Santa Anita.

Scherzinger (Tiz Wonderful) är ett fyraårigt sto som efter segern igår nu siktar mot Grupp 1 lopp. Hon tränas av Jerry Hollendorfer och reds till seger av Mike Smith. Det här var Scherizingers fjärde seger på endast sju starter.

Scherzingers mor, 13-årige Dancinandsingin (A.P. Indy), ägs av Bengt Thomasson och står uppstallad på Rävdansens Stuteri.

Bengt Thomasson, känd under ägarpseudonymen Mec-Com Klippan AB. Bengt står själv som uppfödare till Scherzinger som är uppfödd på Lena Hedbergs stuteri i Kentucky. Numera är alltså stoet flyttat till Sverige och Rävdansens Stuteri där hon är dräkitg med Eishin Dunkirk.

 

Lotta Malmborg

.

 

 

 


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

auktion 2025
auktion 2025

Drömmer du om en Derbyvinnare? Missa inte auktionen som Svensk Galopp arrangerar tillsammans med Svenska Fullblodsavelsföreningen fredagen den 25:e september. Läs mer

Podden Lidbeck
Podden Lidbeck

Är du nyfiken på hantverket bakom hästarna på kapplöpningsbanan? Fullblod är podcasten som är dedikerad till konsten och passionen bakom svensk fullblodsavel. Läs mer

Uppfödare till svenskuppfödda galopphästar får uppfödarpremier. De utgör en procentsats på de prispengar som hästen springer in, under vissa förutsättningar.

Procentsatsen varierar numera från år till år. Det beror på att ett fast belopp reserveras till uppfödarpremier varje år.

I slutet av året fastställs procentsatsen, beroende på den prissumma och den bonus som svenskuppfödda hästar har sprungit in i Sverige eller utomlands. Procentsatsen för 2025 blev 19,84 %.

På sidan Uppfödarpremier kan du läsa mer om reglerna.