Dirttrack Bro Park_20220729_0634401002.JPG

Dirttrackbanan på Bro Park öppen för träning

29 juli 2022 09:56

Nu är omläggningen av dirttrackbanan på Bro Park färdigställd. Den 12 augusti är det dags för de första tävlingarna på det nya underlaget.

Omläggningen av topplagret på dirttrackbanan på Bro Park har pågått under större delen av juni och juli. Nu är både sand och rail på plats och på fredagsmorgonen var flera ekipage ute på banan för att testa det nya underlaget.

Allra först ut var Cava Queen, riden av Ulrika Holmquist, från Annika Sjökvists stall och banan fick ett bra betyg av tränaren.

Sommarens första tävlingsdag på dirttrackbanan blir den 12 augusti. Redan nu på tisdag, den 2 augusti, tävlas det på Bro Park men då rids alla lopp på gräset.

Cava Queen fick inviga banan!👑 Cava Queen med Ulrika Holmqvist på ryggen var idag först ut på nya underlaget på banan...

Posted by A.S.P Racing - Galopptränare Annika Sjökvist on Thursday, July 28, 2022

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer

Mendel's Rock
Mendel's Rock

Ibland blir det inte som man tänkt. Roy Arne Kvisla, framgångsrik tränare på Bro Park, hade tänkt att Mendel’s Rock skulle årsdebutera under morgondagens söndagstävlingar på hemmabanan, men så blir det inte. Ett litet, förargligt, tramp på hoven gör att han får vänta någon vecka med som årsdebut. Läs mer