Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dettori och Godolphin bryter samarbetet

4 juli 2013

Efter 18 fantastiska år som resulterat i hela 110 Grupp och Graded-segrar bryter jockey Frankie Dettori och Godolphin samarbetet.

Sedan Dettori lotsade stoet Balanchine till seger i 1000 Guineas 1994 har han alltid associerats med Godolphins blå färger.

- Jag har haft 18 fantastiska år. Godolphin har varit en stor del i allt jag åstadkommit i sporten och jag har älskat varje minut av det. Men nu känner jag att det är dags för en förändring. Min position i stallet har förändrats och jag behöver nya utmaningar, meddelar Dettori.

Under 2013 kommer Godolphin främst att anlita jockeyerna Mickael Barzalona och Silvestre de Sousa.

Fler nyheter, artiklar och annonser

icefall
icefall

Den här veckan står galoppen över onsdagslunchen. Men sedan blir det kvällstävlingar både på Övrevoll och Klampenborg innan Bro Park avslutar helgen med en fullspäckad storloppsdag med bl a Jockeyklubbens Grand Prix och Challenge Stakes (L). Ute i Europa riktas nu blickarna mot The Curragh och Irish Derby. Läs mer

Mazikeen
Mazikeen

Söndagens tävlingar på Bro Park toppas med två riktigt fina storlopp för treåriga respektive äldre hästar. Jockeyklubbens Grand Prix för våra bästa skandinavienuppfödda treåringar har en samlad prissumma på hela en miljon kronor. I Listed-löpningen Challenge Stakes möter fyra relativt välbekanta namn en långväga gäst från Storbritannien. Nedan presenterar vi startfälten. Läs mer

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer