Foto: Elina Björklund
Schamyl BT Classic TOP

Schamyl (t h) betvingade Triple Treat i Breeders Trophy Classic.

Derbyvinnaren avgjorde Breeders’ Trophy Classic med ett huvud

8 september 2024 16:04

Jan-Erik Neuroths dubbla Derbyvinnare Schamyl visade än en gång att han har en vinnarskalle utöver det vanliga när han besegrade landskamraten Triple Treat i miljonlöpningen Breeders’ Trophy Classic. I vanlig ordning var det Sandro De Paiva som red Appel Au Maitre-sonen.

- Schamyl är en riktigt bra och modig häst. Dagens distans var i kortaste laget. Därför var jag tvungen att hålla honom lite mer fokuserad än vanligt. Men när jag bad om det svarade han mig över hela upploppet, sade Sandro De Paiva.

Precis som i de tidigare starterna fick Schamyl en lugn inledning långt bak i det 15 hästar starka startfältet. Men i ingången till kurvan skruvade fuxen upp farten, plockade flera positioner och svängde in på upploppsrakan i ett perfekt slagläge strax utvändigt om ledande Chappel.

Redan med 300 meter kvar hade Schamyl kopplat ett litet grepp. Bakifrån närmade sig emellertid Triple Treat med långa språng och kampen in mot mållinjen blev riktigt jämn.

Ägare Kari Petterøe och hennes dotter Anne har haft en helt fantastisk resa med Schamyl. Tidigare i år har treåringen vunnit både Svenskt och Norskt Derby, samt Voterlöpning.

- Den här hästen går nästan som en klocka. Han har skänkt oss så otroligt mycket glädje, sade en överväldigad Kari efter segern värd hela 769 000 kronor.

Hemmaseger i Tommy Gustafsson Memorial

Efter två mersmakande placeringar tidigare i år fick Maria Anderssons Karla With A K sätta pricken över i:et i Tommy Gustafsson Memorial – Breeders’-loppet för de tvååriga hästarna. Ulrika Holmquist serverade Swipe-dottern en klockren resa och över de sista 200 meterna lyckades ekipaget slå klorna i länge ledande Dawnish.

- Karla With A K förtjänade verkligen att vinna idag. Jag har ridit henne två gånger tidigare och då har vi haft lite trafikproblem, sade Ulrika Holmquist.

Foto: Elina Björklund
Karla With A K

Yarina, Maria Anderssons andra häst i fältet, ströks tyvärr på grund av startboxvägran. Men det spelade ju mindre roll när Karla With A K fick vinna.

- Nu känns det bara kanoners! Karla With A K är en riktigt bra häst, kanske den bästa jag har i stallet. Hon har mognat en del efter de senaste starterna och tar loppen hur bra som helst. Nästa uppgift blir Auktionslöpningen, sade Maria, som äger sin adept tillsammans med Clarence Örhammar.

Ingen kunde matcha Slava Ukraini

Undantagshästen Slava Ukraini från Niels Petersens stall i Norge stod hela åtta kilo bättre till än närmaste konkurrent i Breeders Trophy Mile för de fyraåriga hästarna. Fjolårets vinnare av Breeders’ Trophy Classic gjorde så klart inga misstag under Carlos Lopez.

- Det kändes enkelt idag. Det här blev inget hårt lopp för Slava Ukraini och jag kunde spara på krafterna, sade Carlos Lopez.

Foto: Elina Björklund
Slava Ukraini

Fler nyheter, artiklar och annonser

Bakom kulisserna header long
Bakom kulisserna header long

Det tar i runda slängar 1,40 – alltså 100 sekunder – för en hygglig galopphäst att springa 1600 meter. Det är ungefär så mycket som den genomsnittlige åskådaren uppfattar av sporten. Men sanningen är att tiden på tävlingsbanan är det lilla i sammanhanget – det visade inte minst Jessica och Padraig Long när de öppnade upp stall Rancho för besökare. Läs mer

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer