Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Den osynliga mamman dominerar Jägersros Derbydag

13 juli 2019

Tre halvsyskon kommer till start på Jägersro imorgon, söndag. Mamman heter I Could, ägs av Staffan och Lisa Lidbeck och har en förmåga att producera topphästar.

I Kirk vinner Zawawi Cup 2018I Kirk är I Coulds mest framgångsrika avkomma. Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp

På söndag startar I Rely i Derby Juvenile med 100 000 kronor i förstapris, I Kirk i Zawawi Cup med 600 000 kronor till vinnaren och Joker Face i Svenskt Derby med 1 500 000 till segraren.

En sådan dominans av ett enda sto är unikt i modern tid och Staffan har en liten teori om hennes storhet.

– Jag ser inte så mycket av henne i avkommorna utan det är helt tiden fäderna som dominerar. Så jag ser en hel del Eishin Dunkirk i I Kirk, jag ser Hallucinate i Joker Face. I hela syskonskaran är det så.

I Could verkar i det dolda, lite av den osynliga mamman alltså.

Joker FaceJoker Face är en av 15 starthästar i Svenskt Derby 2019. Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp

Staffan och Lisa Lidbeck, som driver Löberöds Hästklinik, kom i kontakt med I Could när hon var i träning hos dåvarande tränaren Fredrik Reuterskiöld. Det blev bara en start på galoppbanan för henne, men Lisa Lidbeck fastnade ändå för henne.

– Lisa gillade uppsynen och jag gillade hennes stam. Jag såg hennes pappa Johannesburg vinna Breeders Cup så det spelade också in.

När Staffan och Lisa fick möjlighet att köpa I Could hade hon en avkomma, men sedan har hon bara radat upp topphästar:

2012: Jammy Action 660 000 kronor
2013: Pocahontas Face 1 022 000 kronor.
2014: I Kirk 2 372 000 kronor
2016: Joker Face 500 000
2017: I Rely debuterar på söndag.

Hemma hos Lidbecks finns sedan I Apple, en hingst med Appel Au Maitre som pappa. Om den inte blir såld innan kommer den att bjudas ut till försäljning vid auktionen i Danmark.

– I Could hade inte något föl i år, men har precis kommit hem från Irland och är dräktig med Fast Company, berättar Staffan.

Notera också att Arctic Waltz, startar i Derby Day Summer Cup med 200 000 till vinnaren, också är uppfödd av Staffan och Lisa.

– Det är lite roligt, den trodde jag väl egentligen inte så mycket på men han har överraskat.

En liten poäng i sammanhanget är ju att hästarna från Staffan och Lisa Lidbeck är svenskfödda – så skulle Joker Face vinna Svenskt Derby blir han den första svenskfödda hästen att vinna Derbyt sedan Double Net (tränad av Bruno Nilsson och riden av Nicholas Cordrey) vann för 19 år sedan. Double Net var uppfödd av Bo Helander (Svista Säteri) och Bo är även med som uppfödare till Realize Rock (Roy Arne Kvisla/Andreas Tapia Dalbark) som startar i derbyt på söndag. Det var f.ö. stall Oxalis som ägde Double Net och de har starthäst även på söndag då deras Perfect Girl Easter startar i Derby Day Sprint – och den grönrosa ägarfärgen är densamma som när Double Net vann Svenskt Derby.
Så allt går igen.

Fotnot: Double Net står som irländsk i programmen, Men det beror bara på att mamman var på Irland för betäckning när Double Net föddes.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer

Bro Park fält framifrån.jpg
Bro Park fält framifrån.jpg

Nästa år blir det 54 tävlingsdagar, lika många som i år. Säsongen öppnar på Bro Park söndag 4 april och avslutas där söndag 19 december. Läs mer

sm-vinnare
sm-vinnare

Precis som förra onsdagen är Jägersro värd för lunchgaloppen. Övrevoll tävlar torsdag kväll och Bro Park arrangerar V64-tävlingar på söndag. Den gångna helgen var det “Autumn Turf Finale” med sevärda SM-löpningar och på brittiska Ascot hyllades en ovanligt ung jockeychampion. Läs mer