Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dansk-svensk auktion i Skåne

3 juli 2013

Trots att det inte blir någon stor gemensam skandinavisk auktion för fullblodsåringar i år finns det fortfarande krafter som jobbar för ett gränsöverskridande samarbete. I helgen blev det klart att Roslövsholms-auktionen i Skåne öppnas upp för danskuppfödda åringar. - Jag räknar med att vi kan få ihop en katalog på 80-100 hästar, säger arrangören Christer Schildt.

Roslov
Åringsauktion på Roslövsholm.

Efter att de tre skandinaviska galoppförbunden tagit beslut om att inte arrangera en gemensam åringsauktion i år kan alltså Roslövsholms-auktionen, som går av stapeln fredagen den 27 september, bli ett första startskott.

- Jag har fört samtal med Berner Olsen i Danmark. Tillsammans har vi kommit överens om att få till stånd en gemensam auktion med både svensk- och danksuppfödda åringar. Om intresset finns är naturligtvis även våra norska uppfödare välkomna, säger Christer Schildt.

Tidigare år har även importerade åringar varit välkomna på Roslövsholms-auktionen.

- Här kommer vi att göra vissa förändringar. De importer som eventuellt anmäls kommer att gå först genom ringen.

Utöver auktionen på Roslövsholm kommer SÅEF att arrangera en auktion för svenskuppfödda fullblodsåringar i Täby lördagen den 14 september, d v s dagen före Stockholm Cup.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Anette Brink victory corner
Anette Brink victory corner

Bubbel med Babben, köp av galopphäst och seger i första starten som hästägare. För Anette Brink från Stockholm blev första besöket någonsin på galopp inledningen till något mycket mer. Det blev en helt ny hobby och massor med nya kontakter och bekanta. Läs mer

Scandinavian Open Yearling Sale 2023_DSC7928
Scandinavian Open Yearling Sale 2023_DSC7928

I år arrangeras två stora åringsauktioner för fullblodshästar i Skandinavien. Först ut är Scandinavian Open Yearling Sale, som traditionsenligt hålls på danska York Stutteri fredagen den 19 september. Därefter blir det åter en svensk åringsauktion på Bro Park fredagen den 10 oktober. Läs mer

auktionslop
auktionslop

Svensk Galopp och Jockeyklubben har beslutat att sponsra de svenskuppfödda hästar som går genom ringen i den danska åringsauktionen 2025 Scandinavian Open Yearling Sales, och som tävlar i det till auktionen kopplade auktionsloppet 2026 i Danmark. Svensk Galopp och Jockeyklubben sponsrar med 100 000 kronor vardera. Läs mer