Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dancing Rain skrällde i Oaks

3 juli 2013

22-oddsaren Dancing Rain sparade inte på krutet i engelska Oaks på Epsom Downs i fredags. Under Johnny Murtagh reglerade stoet sina 14 konkurrenter från start till mål. Benny Anderssons Beatrice Aurore kom i mål på en hedersvärd sjätteplats.

William Haggas-tränade Dancing Rain drog tidigt undan i ett par längders ledning till huvudklungan i den drygt 2 400 meter långa klassikern. Väl inne på den långa upploppsrakan vägrade Danehill Dancer-dottern att släppa ifrån sig kommandot och avgjorde med en knapp längd före gott avslutande Wonder Of Wonders, tränad av Aidan O’Brien och riden av Kieren Fallon.

25-oddsaren Izzi Top med norske William Buick i sadeln snuvade Blue Bunting på tredjeplatsen efter att Frankie Dettori slutat rida på storfavoriten sista biten. För den fadäsen fick Dettori en tio dagars avstängning och missar därmed de två avslutande dagarna av Royal Ascot samt det Irländska Derbyt.

Benny Anderssons egenuppfödning Beatrice Aurore, en halvsyster till den danske derbyvinnaren Sibelius, var gott gående mitt på upploppet och landade till slut på en hedersvärd sjätteplats för Ted Durcan.

Förstapriset i Investec Oaks (Gr 1) var värt 184 000 Pund motsvarande 1,8 miljoner svenska kronor.

Fler nyheter, artiklar och annonser

icefall
icefall

Den här veckan står galoppen över onsdagslunchen. Men sedan blir det kvällstävlingar både på Övrevoll och Klampenborg innan Bro Park avslutar helgen med en fullspäckad storloppsdag med bl a Jockeyklubbens Grand Prix och Challenge Stakes (L). Ute i Europa riktas nu blickarna mot The Curragh och Irish Derby. Läs mer

Mazikeen
Mazikeen

Söndagens tävlingar på Bro Park toppas med två riktigt fina storlopp för treåriga respektive äldre hästar. Jockeyklubbens Grand Prix för våra bästa skandinavienuppfödda treåringar har en samlad prissumma på hela en miljon kronor. I Listed-löpningen Challenge Stakes möter fyra relativt välbekanta namn en långväga gäst från Storbritannien. Nedan presenterar vi startfälten. Läs mer

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer