Claes Björling

Claes Björling har lämnat oss

9 maj 2025 14:33

Vi har nåtts av det sorgliga beskedet att Claes Björling, Sveriges äldsta galopptränare, har gått bort. Han fyllde 95 år i mars och var verksam in i det sista. Claes var en sann eldsjäl vars liv genomsyrades av engagemanget för galoppsporten.

Claes Björling var en gentleman i ordets rätta bemärkelse, med en tränarkarriär som spände över mer än fem decennier.

Hans väg in i galoppen började 1951 när han red ut åt tränarna Carl-Magnus Isaksson och Bobby Killick på Åby i Göteborg. Två år senare, 1953, red han sitt första galopplopp. Totalt blev det 78 ritter som amatör, med åtta segrar som resultat. 1973 tog han ut sin tränarlicens och lade därmed grunden för en lång och framgångsrik tränarkarriär.

I Sverige noterades han för ungefär 400 tränarsegrar, men det är bara en del av bilden. Claes gjorde även starkt avtryck internationellt, med segrar i både Spanien och Italien. Två gånger tog han sin verksamhet utomlands. Först till den italienska ön Albarella, där framgångarna var så stora att de lokala reglerna ändrades för att begränsa hans framfart. När han anpassade sig och fortsatte vinna ändrades reglerna igen, och Claes valde då att återvända till Sverige 1995.

Efter fem år på Täby Galopp flyttade han vidare till Spanien och Hipodromo de Mijas, där han nådde sin största seger i Mijas Cup, med närmare en miljon kronor i förstapris. Segerhästen Anbari var ett fynd inköpt för 11 000 pund, som Claes själv köpte om tvååring. När Mijasbanan stängde 2005 återvände han till Sverige och Täby Galopp, och sedan vidare till Bro Park när Täby stängde 2016.

Inledningsvis hade han ett tiotal hästar på träningslistan på sin nya hemmabana, och under den senaste tiden en eller två. För bara några dagar sedan hade han en starthäst på Bro Park.

Claes hade en särskild förmåga att hitta potential där andra inte längre såg den. Han var mycket skicklig på att välja ut och köpa hästar i träning från England – ofta hästar som visat resultat men tappat formen. Hos Claes fick de en nytändning, och varje år gjorde han flera besök i vinnarcirkeln med sina hästar.

Genom åren har han tränat många framstående hästar. Förutom Anbari kan nämnas Banzhaf – dubbelsegrare i Pramms Memorial (L) och vinnare av Nickes Minneslöpning (L), sprintern Mr David, samt det lilla stoet Blusher som tog flera storloppssegrar. Även State Of Caution, vinnare av Zawawi Baltic Cup, bär Claes signatur.

Claes Björling har satt avtryck genom sitts stora engagemang, och hans insatser kommer att bli ihågkomna av många inom sporten.

Vi minns honom med värme. Vila i frid, Claes.

Banzhaf mikael wiking 1998 claes björling
Claes Björling med Banzhaf, jockey Mikael Wiking och Margit Pramm efter seger i Pramms Memorial 1998.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg
Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg

För några år sedan lämnade jockeyparet Cornelia Hartsmar och Martin Rodriguez Skandinavien för att fortsätta sina karriärer i USA. Sedan årsskiftet har Cornelia fått många ritter på Florida-banan Gulftream Park. På torsdagen trillade polletten äntligen ner och hon kunde bokföra sin första jockeyseger i det stora galopplandet. Läs mer

Dubai Racing Carnival ångar stadigt på. Vi närmar oss kulmen med Dubai World Cup i slutet av mars, men dessförinnan ska flera fina tävlingsdagar avgöras. Redan nu på fredag riktas blickarna mot huvudbanan Meydan, där fyra skandinaviska hästar finns med i startlistorna.

Redan i kvällens inledande uppgörelse gör treåriga Willoch sin första riktiga start. Fredrik Reuterskiölds adept har så här långt endast varit ute i kvalificeringslöpningar, både i Sverige och i Dubai. Elione Chaves kommer att rida Mr Ascots USA-import i den 1 400 meter långa dirttracklöpningen.

Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble har hunnit med två starter på Meydan, den senaste så sent som förra veckan. I fredagens handicap över 1 400 meter får den fyraårige skimmeln dirttrack under hovarna och ”stalljockeyn” Rebecca Stålhandske i sadeln.

Norska stjärnstoet Capitana Bling från Silja Störens stall spänner återigen bågen rejält när hon tillsammans med Manuel Martinez tar sig an sex motståndare i Grupp 2-löpningen Balanchine. Den 1 800 meter långa uppgörelsen på gräset har en samlad prispott på motsvarande 2 miljoner svenska kronor.

Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks har varit god trea respektive fyra i sina två starter i Dubai den här vintern. Fredagens uppgift är en handicap över 1 900 meter och precis som senast är det toppjockeyn Silvestre De Sousa som står för styrningen.

Redan på onsdagen var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF ute och slipade formen i en Trial. Med Elione Chaves vid tyglarna avverkade den femåriga irlandsimporten kilometern på goda 59,72 sek.

> Startlistor inför fredagens tävlingar finns på emiratesracing.com

Frida Valle Skar blev den stora skandinaviska utropstecknet under fredagens galoppfest i Mellanöstern. Medan resultaten på Meydan uteblev, red norskan in på en meriterande andraplats i Saudiarabien.

Efter succéerna på Meydan för två veckor sedan blev fredagens tävlingar i Dubai en mer dämpad historia för de skandinaviska färgerna. Niels Petersen-tränade Last Tycoon stod för den bästa insatsen på banan när han slutade femma under Carlos Lopez. För stallkamraterna Rock of Cashel och Mr Pirelli gick det tyngre; båda slutade långt bak i fältet som tolva respektive trettonde häst.

Tolva slutade även Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble under den brasilianska jockeyn Bernardo Pinheiro i en 1 400 meter lång handicap på gräset.

Betydligt muntrare var det på Riyadh-banan i Saudiarabien. I en stjärnspäckad jockeyturnering visade norska Frida Valle Skar hög klass och red in på en mersmakande andraplats, endast slagen av toppjockeyn Mickael Barzalona.

På plats i Riyadh fanns även danska hoppet Hans Andersen, tränad av Veronika Jandová. Frankel-sonen gjorde en fullgod insats i Saudi International Handicap och lade beslag på sjätteplatsen med Francisco Goncalves i sadeln.