Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Citizen Kane & Lucky Lad - Två glada pensionärer utan krav på sig

25 januari 2018

I vår artikelserie om galopphästarnas liv efter galoppkarriären berättar vi den här veckan om de glada pensionärerna Citizen Kane och Lucky Lad.

citizen kane lucky lad
Lucky Lad, Muddi och Wilma, Citizen och Emelie på sommarläger

 

Citizen Kane (DEN) br val 2001 (Rock City - Herniece/ Weldnaas)
max hcp: 86 kg
galopptränare: Lennart Reuterskiöld, Johan Reuterskiöld
nuvarande ägare: Stall Reuterskiöld

Lucky Lad  mbr val 2008 (Black Sam Bellamy - Lake St Clair / Revoque)
max hcp: 79 kg, uppfödare: Stall Reuterskiöld HB o Pigvet AB
galopptränare: Johan Reuterskiöld
nuvarande ägare: Eva Grankvist
stora segrar: Svenskt St Leger 2011

 

Uppe på Hallandsåsen tillbringar Citizen Kane och Lucky Lad sina dagar. Efter en för Citizen lång och bra karriär och en kortare med en klassisk seger i bagaget för Lucky, går livet lite lugnare än på kapplöpningsbanan.

För 16 år sedan åkte Lelle och jag som vanligt till den danska åringsauktionen.Moderlivsimporter är ju alltid mera spännande konstigt nog,så en hingst efter Rock City var på listan över hästar att besiktiga. Citizen Kane,som åringen döptes till, passerade i princip felfritt och han blev vår. Det visade sig snart att Citizen var ganska "highly strung" och han kom under ridning av Terese Lindén (nu Johansen). Han var svårriden och väldigt het samtidigt mycket lydig och följsam.

Citizen Kane blev nu inte en av de allra bästa i sin årgång men medelhandicap på 86 som 3-åring kunde vi inte klaga! Under de åtta säsonger Citizen Kane löpte vann han tio gånger på 63 starter. Med åren i träning blev han mer och mer lydig och under de sista åren fick han "tjänstgöra" som förhäst och moraliskt stöd till sina stallkamrater.Han fick också vara "besökshäst". Emma Knutsson, IKC Racing, fick sin första upplevelse av en snabb canter i Ascotbanan tillsammans med honom!

citizen kane lucky lad square

När Lelle och jag flyttade till Båstad 2013 följde Citizen Kane med och han har nu varit passhäst till mitt barnbarn Wilma och hennes ridkompisar när de varit hos mig på somrarna.  Dessutom får han ofta får vara sällskap till nervösa konvalecenter, ensamma föl och framför allt vara min ridhäst!

På dagarna går han just nu med en annan trotjänare, Lucky Lad, som min arbetskamrat i stallet, Eva Grankvist äger. Dessa två gamla herrar har det bra och vi som har glädjen och nöjet att rida dom över stock och sten har det ännu bättre!

Madeleine Reuterskiöld
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.

Norska Derbyvinnaren War Socks svarade än en gång för en riktigt stark prestation när han tillsammans med Silvestre De Sousa slutade god trea i Dubai. Därmed var Niels Petersens adept den klarast lysande stjärnan i den skandinaviska kvartett som startade i samband med fredagens tävlingar på Meydan.

War Socks fick en fin start och tog tidigt positionen utvändigt om ledaren, Stockholm Cup-tvåan Claymore. Mitt på upploppsrakan övertog The JC Organizations fux kommandot och höll starkt innan han tvingades sträcka vapen mot hästarna Dividend och Masai Moon.

För de resterande tre skandinaviska hästarna blev det lite mer blandade resultat:

  • Med Elione Chaves vid tyglarna hittade Fredrik Reuterskiölds debutant Willoch snabbt en bra position bakom tätgruppen. Över upploppsrakan blev fältet rejält utdraget och USA-importen skar till slut mållinjen som sjua.
  • Efter två starter på gräset testade Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble dirttracken. Med Rebecca Stålhanske i sadeln låg fyraåringen initialt positionerad som utvändig fyra. Men redan genom svängen började skimmeln tappa fart och var sist i mål.
  • Sist över mållinjen var även det norska stoet Capitana Bling i Grupp 2-löpningen Balanchine. Under Manuel Martinez anförde Silja Störens adept fältet fram till ca 600 meter kvar. Därefter kunde hon inte längre freda sig mot konkurrenterna.

Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com.

Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg
Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg

För några år sedan lämnade jockeyparet Cornelia Hartsmar och Martin Rodriguez Skandinavien för att fortsätta sina karriärer i USA. Sedan årsskiftet har Cornelia fått många ritter på Florida-banan Gulftream Park. På torsdagen trillade polletten äntligen ner och hon kunde bokföra sin första jockeyseger i det stora galopplandet. Läs mer