Christer Norin in memoriam

23 november 2020

Jockeyklubbens förre sekreterare Christer Norin har avlidit efter en tids ohälsa. Han blev 79 år

mixed va bene christer norin
Christer och Kerstin Norin med tränare Patrick Wahl i vinnarcirkeln på Täby Galopp med Mixed Va Bene och Carlos Lopez.

 

Christer Norin var under 30 år en stöttepelare inom galoppsporten både som hästägare och förtroendevald. I Jockeyklubben var han sekreterare i åtta år, 2010-2018. Vid årsmötet 2018 tilldelades han Jockeyklubbens förtjänstmärke för sina insatser för klubben. Förtjänstmärket överräcktes av dåvarande ordföranden Björn Edgren, som understryker Christer Norins starka engagemang för galoppsporten och Jockeyklubben:

- Det känns märkligt, inte minst för att Christer ringde mig för bara 14 dagar sedan för att hålla kontakten. Christer var en mycket pålitlig styrelseledamot. Man visste att saker och ting blev gjorda, när de vilade i hans händer. Jag kommer att sakna honom, understryker Björn Edgren.

Klubbens nuvarande ordförande Jan Kleerup instämmer:

- Jag fick aldrig möjlighet att arbeta med Christer i Jockeyklubbens styrelse då han avgick samma år som jag kom in. Jag fick dock höra i styrelsen vilket enormt arbete han lagt ned som sekreterare i klubben och som vi har stor nytta av fortfarande. Som hästägare hade jag dock nöjet av att dela häst med Christer. Framförallt minns jag alla glada stunder med vårt gemensamt ägda finfina sto Seaside Song.

- Bästa minnet är nog när Seaside Song på norska nationaldagen, mitt framföra alla folkdräktstprydda norrmän, vann ett större lopp på Övrevoll. Det är viss tröst att tänka på att Christer fick dela glädjen med oss genom en så framgångsrik häst. Vi är många i Jockeyklubben som saknar Christer!

Själv påminde Christer i en intervju i somras på jockeyklubben.se om ett annat sto, Irish Drizzle.

- Den bästa hästen jag haft i egna färger är irlandsfödda Irish Drizzle (e Mukaddamah) som bland annat vann Bloomers’ Vase 2001, tränad av Pia Brandt och som sammanlagt sprang in mer än en halv miljon kronor. Bloomers' vann hon från spår 15, mindes Christer.

Uppdragen i sporten blev många. På 90-talet blev han ordförande i hästägareföreningen Stockholms Kapplöpningssällskap och även den nationella hästägarorganisationen Galopphästägarnas Riksförbund. Sedan blev det styrelseuppdrag i Täby Galopp AB, där han under ett par övergångsperioder även ryckte in som VD.

Denna del av galoppengagemanget avslutades i Jockeyklubben, där han blev invald 1999, med åtta år i klubbens styrelse.

Under Christer Norins tid i Stockholms Kapplöpningssällskap drev sällskapet även ett konsortium, Stall SKS. Detta blev för inkörsporten för många nya hästägare.

Trots att hälsan försämrades levde galoppintresset in i det sista och han följde tävlingarna genom nätet.

Galoppintresset delade han med hustrun Kerstin, som våra tankar nu går till.

Björn F Eklund
Jockeyklubben
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Landets hingstägare och Svenska Fullblodsavelsföreningen har under senare år sammanställt och producerat en hingstkatalog. I denna har hingsthållarna möjlighet att själva marknadsföra sina fullblodshingstar. Det är frivilligt att delta och informationen om hingstarna svarar hingstägarna själva för.

I dagarna har vi publicerat hingstkatalogen för 2026 på hemsidan. I denna finns tio fullblodshingstar presenterade. Om du dessutom är nyfiken på vilka avelshingstar som är verksamma i Danmark under 2026 finns även den danska hingstkatalogen upplagd.

> Hingstkatalogerna finner du här