Charles Andrén har lämnat oss

4 juni 2020

Vi har nåtts av det tråkiga beskedet att den framstående hästägaren Charles Andrén har somnat in vid 95 års ålder.

Hurricane_RedCharles och Marianne Andrén m.fl. efter segern med Hurricane Red i Svenskt Derby 2013. Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp

Charles Andrén efterlämnar sig sin fru Marianne. De träffades på den berömda lunchen som arrangerades år 1955 när Peter Townsend och Prins Aly Khan red ett Fegentri-lopp på Jägersro. Den dagen sattes ett publikrekord på Jägersro Galopp som fortfarande står sig efter 65 år. På den tiden var Charles löjtnant och han gick upp och presenterade sig för Marianne Edstrand, dotter till hästägaren Knud Edstrand bakom Stall Zada.

Stall Zada är ett av de absolut äldsta tävlingsstallen inom svensk galoppsport och har ägt galopphästar i närmare 80 år. Först med Knut Edstrand vid rodret och senare med Marianne och Charles Andrén.

Två gånger har Stall Zada vunnit Svenskt Derby. 1944 med Skirner och 2013 med den bildsköne fuxen Hurricane Red. En häst som hela galoppsverige tog till sitt hjärta och som förra året gav sitt namn till Hurricane Red Bar på Jägersro.

Flera andra framstående hästar har tävlat i Stall Zadas färger. Bland annat Diaghilew som vann 19 lopp under karriären.

”Charles och Marianne har varit hästägare i vår familj sedan 80-talet, till att börja med hos pappa och sen hos både mig och mina bröder”, säger Fredrik Reuterskiöld, tidigare galopptränare och numera VD på Svensk Galopp.

”Charles var en fin man, en riktig gentleman. Han var av den gamla skolan – han ville alltid inspektera hästarna och känna på benen. Det finns inte många som honom kvar. Han var alltid intresserad av sina hästar och väldigt engagerad.”

Våra tankar går till Marianne Andrén med familj.

Fler nyheter, artiklar och annonser

flamboyant top
flamboyant top

Det tävlades om riktigt fina prispengar i storloppen på Bro Park i söndags. Men hästen som tog hem den största prischecken startade varken i Stockholm Cup eller i Bro Park Sprint Championship. Istället var det Flamboyant, ett svenskuppfött tvåårigt sto i träning hos Patrick Wahl, som i ett nafs kunde lägga totalt 600 000 kronor till sitt vinstkonto efter en klockren prestation i Magic Million. Redan nu på fredag säljs nästa års vinnare på Bro Parks stora åringsauktion. Läs mer

Schamyl och Lamborghini BF
Schamyl och Lamborghini BF

Storlopps-yran på Bro Park har knappt hunnit lägga sig innan vi blickar fram mot en ny spännande galoppvecka. Jägersro arrangerar lunchgalopp. Sedan går den stora Galoppauktionen av stapeln på Bro Park med tävlingar dagen därpå. På söndag är det Breeders-dag på Övrevoll med flera stora uppgörelser. Läs mer

Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg
Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg

Svensk Galopps styrelseordförande Björn Nilsson har i helgen valt att avgå med omedelbar verkan från rollen som styrelseordförande och ledamot i Svensk Galopp och Svensk Galopp AB. Läs mer