Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Chainsaw - en lite bångstyrig dressyrhäst

28 november 2017

I vår artikelserie om galopphästarnas liv efter galoppkarriären berättar vi den här veckan om Chainsaw som numera är en talangfull dressyrhäst med mycket egen vilja.

Chainsaw (GB) br val född 2011 (Pastoral Pursuits - Roodeye /Inchinor)
Max hcp 75 galopptränare: Vanja Sandrup nuvarande ägare: Jessica Olsson

Skriver om berättar om min fantastiska häst Chainsaw som min mamma köpte juldagen 2014 av tränare Vanja Sandrup.

Mamma skulle ha en ny galoppör och ringde egentligen på en annan häst i Vanjas stall men eftersom två hästar var till salu så provred min syster båda hästarna. Bedömningen blev att valet föll på hästen Chainsaw då han hade ett bättre rörelsemönster och var yngre.

chainsaw square
Chainsaw och Jessica Olsson

 

På Juldagen stod han i vårt stall och cirkusen var igång. Herregud, detta blev inte som mamma hade tänkt.  Allt var på Sågens villkor (vi kallar honom Sågen). Det slutade att efter ett års träning i mammas ägo, inklusive en startboxvägran och ingen galoppstart, att hon gav upp. Mamma sa till mig: -Jessica du får honom, ni passar varandra, och så blev det. Jag som absolut inte skulle ha en fullblodshäst blev ägare till en. Men en mer lättlärd och tokig häst får man leta efter.

Idag snart två år senare är Chainsaw 6 år. Han tävlar Msv B dressyr, kan byten i vart tredje och han har superlätt för skolorna. Nästa år hoppas vi bli uttagna för unga talanger i dressyr. Hur det blir får tiden utvisa men vi har definitivt inte tråkigt på vägen dit!

Jessica Olsson
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

i-64TzSTW-X2 Mutadaffeq och Niklas Lovén efter seger i Gyllene Hästen 2022 kopia
i-64TzSTW-X2 Mutadaffeq och Niklas Lovén efter seger i Gyllene Hästen 2022 kopia

Karen Kuszli, proffstränare med hindersporten som specialitet, tränar fyra hästar. Samtliga fyra startar på lördag vid den klassiska tävlingsdagen på hemmabanan Strömsholm, fast visst är det Mutadaffeq i Raumaster Svenskt Grand National som sticker ut. Läs mer

Espen Hill i stallet 2024
Espen Hill i stallet 2024

Espen Hill är tillbaka på tävlingsbanan. Minns ni när han skapade "kaos" på Bro Park en septembersöndag 2023. Han vann Stockholm Cup tillsammans med sin tränare Madeleine Smith och hela Bro var en gungande, sjungande fest. Efter det har det bara blivit tre starter, men på söndag är han alltså redo igen. Läs mer

Patrick Wahl.jpg
Patrick Wahl.jpg

Minns ni när Songline vann Stockholms Stora Pris, Janos Tandari red och Tommy Gustafsson tränade? Det var samma år som Princessan Diana avled i en bilolycka och storfilmen Titanic hade världspremiär. Året var 1997 och bensinen kostade drygt åtta kronor litern. Det var också senaste gången en hemmahäst vann Stockholms Stora Pris. Läs mer