Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Bro Park - Stockholms nya galoppbana

12 oktober 2015

Arbetet med att bygga den nya galoppbanan i Upplands-Bro norr om Stockholm startade i våras. I förra veckan tog styrelsen för Svensk Galopp beslutet att den nya banan skall heta – Bro Park. Bro Park kommer att ersätta Täby Galopp och planen är att de första hästarna kommer att flytta från Täby Galopp till Bro Park under hösten 2015.

”Vi tycker att namnet Bro Park mycket väl speglar den ny banan. Dels säger det att den ligger i Upplands-Bro kommun, dels öppnar det upp för att även kunna använda området till andra aktiviteter än galopp”, säger Svensk Galopps VD Ulf Hörnberg.

”Från kommunens sida hälsar vi galoppen varmt välkomna och är mycket glada att de valt att etablera sig i vår kommun. Vi ser fram emot de första tävlingarna på Bro Park 2016 och allt annat positivt som etableringen för med sig”, säger kommunstyrelsens ordförande Camilla Janson (S)

Planerna på en ny bana i Stockholm har funnits länge och 2011 såldes marken där galoppbanan i Täby ligger av Svensk Galopp. Planen är att marken skall användas till bostäder. Efter att ha tittat på flera alternativ föll valet på det 190 hektar stora området i Upplands-Bro.

Just nu pågår markarbetena för fullt och i september påbörjades även bygget med läktarbyggnaden. Den beräknas vara klar till årsskiftet 2015/2016.
De första tävlingarna på Bro Park beräknas till våren/sommaren 2016.

För mer information v.g. kontakta

Ulf Hörnberg
VD Svensk Galopp AB
070 - 527 22 39
ulf.hornberg@svenskgalopp.se

Mikael Almén
Ansvarig byggnationen Bro Park
070 - 629 18 93
mikael.almen@svenskgalopp

Camilla Janson
Kommunstyrelsens Ordf. i Uppland-Bro
08-581 692 05
camilla.janson@upplands-bro.se
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Doc Holliday och Mazikeen
Doc Holliday och Mazikeen

Den här veckan väntar en fantastisk weekend för alla galoppvänner. På lördag rids Dansk Derby tillsammans med ett flertal andra större löpningar på Klampenborg. Och på söndag möts våra bästa treåriga ston i klassikern Svenskt Oaks på Jägersro. I England arrangeras Glorious Goodwood. Fredrik Reuterskiöld har anmält toppsprintern Lamborghini BF till en Grupp 2-löpning. Läs mer

Susanne Afzelius DSC02173
Susanne Afzelius DSC02173

Svensk Galopps styrelse har utsett Susanne Afzelius till ny vd för Svensk Galopp AB. Hon tillträder tjänsten den 5 oktober och efterträder Björn Nilsson, som efter ungefär två år som vd har tagit över som styrelseordförande i Svensk Galopp. Läs mer

Espen Hill och Jacob Kvisla
Espen Hill och Jacob Kvisla

Efter förra veckans uppehåll tävlas det på samtliga tre banor i Sverige de kommande dagarna. Redan ikväll, tisdag, rids åtta löpningar på Bro Park. På onsdagslunchen avgörs Ole Larsen Young Riders Championship på Jägersro. Sedan avslutar Göteborg Galopp veckan. Det blir en fullspäckad söndag med både galopp och trav. Läs mer