Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Bro Park 8/11: Hans Lundell gör comeback

7 november 2016

Det är två år sedan amatörtränaren Hans Lundell sadlade ut en häst på en galoppbana. Många minns säkert Hans som tränare till den framgångsrika sprinteresset Hide And Seek som tog 14 segrar. Imorgon kväll sadlar Hans ut två hästar på Bro Parks kvällstävlingar.

Hans Lundell förknippar många med den fina sprintern Hide And Seek. Han debuterade i slutet av september som fyraåring och vann 14 segrar. Hide And Seek galopperade in nästan 2,6 miljoner kronor i 79 starter. Han vann bland annat Jägersro Sprint (L), Sydsvenskan Jägersro Sprint (L), Sweden Cup Sprint och Malmö Hösthandicap. Det var Per Anders Gråberg som satt i sadeln vid de allra flesta segrarna.

Nu är det alltså dags för comeback för Hans Lundell som har sin gård i Morgongåva utanför Enköping. Imorgon kväll sadlar han ut Lord Handsome och IKC Nightingale på Bro Park och den sistnämnde är vinnartippad i V65-1. 

-Båda hästarna kom till mig den 10 oktober. Jag har en egen bana hemma på gården där vi har tränat och de känns jättefina. Tyvärr har det fryst till i marken de senaste dagarna, det är ju svårigheten med att träna ute på landet. Men jag hann med att gå den sista finslipningen inför tisdag innan vintern slog till på riktigt. Det ska bli kul att ha starthäst på galoppen igen, jag har ju aldrig slutat med galoppen utan bara haft ett uppehåll,  avslutar Hans Lundell.

Tävlingarna på Bro Park imorgon, tisdag 8 november, börjar klockan 18.15 och det rids nio löpningar. Dagens streckspel är V65 och V4.

Lotta Malmborg




 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jacob Kvisla - top
Jacob Kvisla - top

Jacob Kvisla har blivit lärlingschampion på Övrevoll och Klampenborg och på söndag blir han det på Jägersro. Med all sannolikhet blir han det även på Bro Park och nationellt – och lite hårddraget hänger allt samman med Enables sista start i karriären tillsammans med Frankie Dettori. Läs mer

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer