Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Bra start på säsongen för Catharina Vång

5 april 2019

En vinnare och den andra starthästen på pengar. Catharina Vång fick en bra start på säsongen när Bro Park inledde tävlandet i onsdags. På söndag sadlar hon ut sju hästar på Bro Park, däribland stallets två veteraner.

 Catharina Vång 2013 foto Stefan OlssonCatharina Vång. Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp

De goda resultaten under onsdagens vårpremiär var inte en slump. Catharina Vång berättar att hon har haft bra träningsmöjligheter hela vintern. Det gäller nog att hålla ögonen på hennes sex starthästar på Bro på söndag – premiären av Premium Day.

– Mina hästar har inte behövt stå över en enda dag i vinter, berättar hon stolt. Även om jag tycker att mina hästar känns kanonfina så är det alltid svårt att veta hur man ligger till i jämförelse med de andra, om ”luften” räcker.

Catharina håller till på en gård strax utanför Uppsala. Där har hon varit verksam i 15 år och där finns egentligen ”allt”:
# Dirttrackbana på 1200 meter.
# Ett stort ridhus (25x65 meter).
# Skrittmaskin.
# 70 hektar mark till hagar och möjligheter att rida ut.

– Sen har vi en timme till Bro, och eftersom vi har en stor hästlastbil som tar nio hästar är det inte något problem. Och hästarna blir vana att resa.

Under en dryg månad i vinter har hon kunnat ge hästarna tung träning genom att rida i den djupa snön på fälten, men också kunnat håll sig inomhus när vädret inte passade.

– Ridhuset är så stort att vi kan använda det, vi spänner upp linor så är det hur bra som helst.

Falmouth BayFalmouth Bay har  gjort 12 besök i vinnarcirkeln under åren. På söndag startar han i det nya loppet Sunday Special, en handicaplöpning med 60 000 kronor till vinnaren. Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp

Med 16 hästar på listan finns det givetvis en del personligheter bland hästarna. 11-åringarna Pine Wood och Falmouth Bay startar båda på söndag.

– Pine Wood (lopp 1) har kommit tillbaka efter att ha varit ridhäst en period. Han har i vinter sparrat treåringen som kvalade så fint i onsdags [Crayon vann kvalet på den fina tiden 49,0], så springa kan han. Falmouth Bay (lopp 7) känns jättefin i träningen, så de får starta på så länge de själva vill.

Catharina är egentligen nöjd med samtliga sina starthästar, men när vi tar henne på pulsen om vilken hon skulle sätta en tia vinnare på funderar hon en stund och säger sedan:

– Wild Tobacco. Han vann årsdebuten i fjol (vann andra starten året innan). Det har varit min lärlingshäst, men nu är det en amatör [Sophia Henelius] som kanske inte är så rutinerad.

Under alla omständigheter kan det löna sig att kolla in stall Vångs hästar på söndag.

– Vi brukar ha bra resultat på våren, avslutar Catharina med att tipsa om.

Wild TobaccoWild Tobacco vann i årsdebuten förra året. Kan det bli en ny seger på söndag? Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp

Anders Engman

Fler nyheter, artiklar och annonser

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Mount Kilimanjaro - TOP
Mount Kilimanjaro - TOP

Niels Petersens nya stallstjärna Mount Kilimanjaro infriade med råge de högt ställa förväntningarna när han lade beslag på den översta pallplaceringen i Stockholms Stora Pris (Gr 3) på Bro Park i söndags. I Listed-löpningen Bro Park Vårsprint ordnade Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF svensk seger efter en bländande uppvisning under Elione Chaves. Läs mer

Mutadaffeq TOP
Mutadaffeq TOP

Mutadaffeq ordnade en lika populär som bejublad hemmaseger när den 55:e upplagan av Svenskt Grand National avgjordes på Strömholm i lördags. Efter att ha varit knappt slagen av Her Him i fjolårets upplaga fick den Karin Kuszli-tränade 13-åringen sin revansch genom att enkelt avväpna den tjeckiska gästen Isyndur och Ajas. I segersadeln satt Niklas Lovén, som bokförde sin femte seger i Sveriges mest prestigefyllda steeplechase. Läs mer