Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Bra formbesked av Breaking News

6 maj 2015

Maria Sandhs Breaking News årsdebuterade på dagens lunchgalopper efter en lovande tvåårssäsong. Breaking News stod pall för favorittrycket och kunde till slut ta en lekande lätt seger under Carlos Lopez.

Dagens V4-omgång vanns av två favoriter och två riktiga skrällar.  Rätt V4-rad blev
4-1-9-8  och 4 rätt ger 7.463 kr.

 

Äntligen seger för Proud Possibility

Stall Bonne Nuits Proud Possibility gick segerlös i fjol efter en fin treårssäsong med segrar ibland andra Rosengårdlöpning och Sofierolöpning. Nu visade Proud Possibility att den gamla formen är på gång när han under Elione Chaves tog hem en guldlöpning över 1600 meter. Proud Possibility var loppets matematiska vinnare och han tog till slut en ganska lätt seger före Afaal och Castillo.

Niels Petersen tränar Proud Possibility som ifjol testades över sprinterdistanser utan framgång. Tränaren kommenterade i tränarintervjun före loppet att Proud Possibility nu tas upp i distans och det verkade ju vara ett lyckat drag.

 

Bra formbesked av Breaking News

Stall Poulard HB och Guld i Vällingby AB:s Breaking News avslutade tvåårssäsongen bra med en tredjeplats i Auktionsloppet och en andraplats i Götalandlöpning. Nu var det årsdebut och Carlos Lopez sände omgående Eishin Dunkirksonen till front i loppet som reds över 1200 meter. In på upploppet var segern aldrig i fara utan det blev till slut en komfortabel vinst före bra avslutande Devils Dust och Mr Minley.

Breaking News är uppfödd av Jenny och Ture Lindblad och han tränas på Täby av Maria Sandh.

- Breaking News har visat helt andra takter efter att vi utrustade honom med blinkers. Han var absolut inte toppad till det här loppet och jag är såklart mycket nöjd och glad att det blev seger idag. Extra kul att storsatsande Stall Poulard HB och Guld i Vällingby AB äntligen fick ta emot en vinnare, jublade Maria som fortfarande är osäker på hästens distansförmåga.

-Vi får avvakta och se om han står lite längre distanser. Breaking News är anmäld i Jockeyklubbens 2000 Guineas, Svenskt St Leger och IKC-serien så vi får utvärdera vad som är hans bästa distans och matcha honom därefter, avslutade Maria Sandh.

 

Skräll av Der Blaue Reiter

Före detta Riksgaloppören Der Blaue Reiter, tränad av Caroline Malmborg, slog till med en seger till dryga 20 gånger pengarna. Der Blaue Reiter fick gå i lite vida spår runt sista svängen men in på upploppet utmanade han länge ledande Montus och det blev en hård kamp in mot mål där Der Blaue Reiter drog det längsta strået.

Jacob Johansen satt i sadeln på Stall Bosses Der Blaue Reiter som därmed fick sin första seger sedan han importerades från England som tvååring.

-Jag trodde att Der Blaue Reiter skulle ha segerchans senast men då tappade han start och kom aldrig in i loppet. Idag klaffade allt och jag trodde nog att Jacob skulle passa på den ibland lite bekväma hästen. Kul att så många från ägarkonsortiet fanns på plats också, konstaterade en nöjd Caroline Malmborg efter loppet.

 

Evans gav Alice Elmerskog första tränarsegern

Alice Elmerskog är ett välkänt namn inom galoppen då hon är en duktig amatörryttare. Numera har även Alice en tränarlicens och idag gav 20-oddsaren Evans Alice hennes första tränarseger någonsin. Under Lewis Davies kom Evans med en stark spurt längst ut på upploppet och vann en säker seger före Greenday.

Evans är uppfödd av Wiola och Conny Mobeck och han ägs av Stall Sibbe KB.

-Jättekul att få ta emot Evans i vinnarcirkeln. Självklart känns det extra kul när det är första gången jag får en tränarseger. Jag är jättenervös när mina hästar startar och det är faktiskt mycket mer nervöst att stå vid sidan och se loppen än att rida själv, sa en rörd Alice Elmerskog som i nuläget har fyra hästar i träning.

 

Vilka debutanter!

Maria Hagman Eriksson satsar stort inom arabgaloppen. På dagens lunchgalopp presenterade hon två debutanter och det var mellan dessa som segerstriden stod. Det längsta strået drog Al Murjaan, väl understödd av Ninni Westerlund, som precis höll undan före Top Spin.

Al Murjaan var den av sina tre hästar som Maria Hagman Eriksson trodde mest på inför loppet. Det var också den häst som Ninni Westerlund valt eftersom Ninni var den som fick välja ritt först.

-Jag rider Marias hästar i träning men det var inte helt lätt att välja häst inför det här loppet. Top Spin är också en mycket fin häst och det var ju inte mycket som skiljde de båda hästarna i mål till slut. Jättekul för Maria att hon får så fina framgångar, hon satsar hårt och har köpt in flera fina araber till sitt stall, berättade Ninni Westerlund i segerintervjun. 

>Läs hela resultatet från tävlingarna här
> se bilder från tävlingarna på SmugMug, kommer under em/kvällen
 

Lotta Malmborg
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Mount Kilimanjaro - TOP
Mount Kilimanjaro - TOP

Niels Petersens nya stallstjärna Mount Kilimanjaro infriade med råge de högt ställa förväntningarna när han lade beslag på den översta pallplaceringen i Stockholms Stora Pris (Gr 3) på Bro Park i söndags. I Listed-löpningen Bro Park Vårsprint ordnade Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF svensk seger efter en bländande uppvisning under Elione Chaves. Läs mer

Mutadaffeq TOP
Mutadaffeq TOP

Mutadaffeq ordnade en lika populär som bejublad hemmaseger när den 55:e upplagan av Svenskt Grand National avgjordes på Strömholm i lördags. Efter att ha varit knappt slagen av Her Him i fjolårets upplaga fick den Karin Kuszli-tränade 13-åringen sin revansch genom att enkelt avväpna den tjeckiska gästen Isyndur och Ajas. I segersadeln satt Niklas Lovén, som bokförde sin femte seger i Sveriges mest prestigefyllda steeplechase. Läs mer