Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Bo Neuman in memoriam

10 februari 2017

Bosse Neuman avslutade sin karriär med stövlarna på. Hans två sista starter som tränare resulterade båda i segrar. Det skedde genom stoet Racing Marlene, som vann två gånger i januari på Bro Park.

bosse neuman square
Bosse Neuman var verksam i nästan 60 år i galoppsporten. Han blev 81 år.

 

Karriären inleddes som amatörryttare på det nyöppnade Täby Galopp 1960. Första segern kom året därpå på Dark Love, som tränades av Alfred Bleuler.

Bosse fortsatte som amatör men på den tiden fick amatörerna rida proffslöp utan restriktioner och det blev många segrar, inte minst för Reinhold Swartling, som var den tränare som noterade flest segrar under 60-talet, inte minst genom sina framgångsrika vintersatsningar.

Men Bosse har också arbetat hos Thorwald Nordquist, Bruno Nilsson och Axel Thorngren Junior, som var den tränare som Bosse började rida ut hos medan han fortfarande gick i skolan. Bosse red långt upp i åren. Sista loppet skedde i januari 1987, 52 år gammal.

-Den dag jag fyllde 50 år red jag faktiskt samma lopp som Lester Piggott på Jägersro, berättade han i en intervju som Lotta Malmborg gjorde med Bosse inför 80-årsdagen 2015.

-Piggott skulle fylla 50 år samma år och i och med att jag hade födelsedag samma dag som han skulle rida lopp på Jägersro så ordnade Hans Adielsson en ritt åt mig. Hasse tyckte att det kunde vara en kul grej och jag slog faktiskt Lester även om ingen av oss fick en särskilt framskjuten placering, berättar Bosse.

Tränarkarriären inleddes 1972. I den rollen registrerade Bosse en rad storloppssegrar. Rutger Helios vann Svealandlöpning och då red han själv sin häst till seger. Han har också vunnit Svenskt Oaks, St Leger, Songline Classic, SM för tvååringar, SFK Jubileumslöpning två gånger, Altamiralöpning, Jägersro Cup tre gånger och Breeders’ Trophy. Bästa hästen var sannolikt tyskfödde Honduras som vann Pokallöb och Eclipse Stakes två gånger på Klampenborg.

honduras bo neuman tomten friberg
Honduras med Tomten Friberg i sadeln och Bosse Neuman vid tygeln på Klampenborg

 

-Honduras var en fantastisk häst som kunde upp emot 100 i handicap. Men min absolut bästa dag som tränare var när Jagodin vann St Leger och Buffalo Boy tog hem Songline Classic (L) samma dag, den 12 oktober 2003, hävdade Bosse i intervjun 2015. Båda hästarna ägdes av gode vännen Anders Öhrn i Stall Gransäter.

En period tränade Bosse tillsammans med Mischa Kahn. De bildades Sveriges första så kallade popstall inom galoppen, något som annars var vanligare inom travsporten.

Bosse var även aktiv som förtroendevald inom sporten. Han hade en stabiliserade roll som tränarordförande när sporten upplevde en turbulent period 1992-1993.

Han var en vänlig och positiv person som kommer att saknas av många.


Björn F Eklund 
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_4600 copy
DSC_4600 copy

Jubileum på Bro Park och detta firades med Storlöpsdag och Ponnygalopp. Våra ponnyekipage bjöd på 5 fina lopp över dagen med spektakulära uppgörelser och mycket spänning. Läs mer

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Francisco Castro
Francisco Castro

Francisco Castro är en av Sveriges främsta galopptränare och har tillhört eliten i över tre decennier. 2010 vann han Svenskt Derby på Jägersro tillsammans med Moe Green. Nu har han chansen att upprepa bedriften med Papa Joe - och du kan vara där när det händer. "Det är fantastisk stämning den dagen och alla undrar vem som ska vinna Derbyt", säger han. Läs mer