Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Black Caviars segersaga fortsätter

4 juli 2013

Det ser ut att vara lång väg kvar innan vi sett slutet på Black Caviars segersaga. Inför 30 000 åskådare bärgade Australiens superstjärna sin 18 raka triumf genom att närmast cantra hem Grupp 1-löpningen CF Orr Stakes på Caulfield-banan i fredags.

Under sin ständige partner Luke Nolen drog det femåriga stoet ifrån sina konkurrenter i början av upploppsrakan och avgjorde till slut den 1 400 meter långa uppgörelsen med dryga tre längder. Vinnartiden landade på inte alltför anmärkningsvärda 1.25,14. Men då var Black Caviar helt oriden när mållinjen skars. Southern Speed och Playing God, båda tidigare Grupp 1-vinnare, slutade tvåa respektive trea.

Med 18 raka segrar är Black Caviar på god väg att tangera det australiensiska rekordet som ligger på nitton segrar. Lika många segrar hade för övrigt Zenyatta innan hon avslutade sin tävlingskarriär för drygt ett år sedan.

Black Caviars nästa uppgifter blir sannolikt Lightning Stakes över raska 1 000 meter om sju dagar och därefter Futury Stakes veckan därpå. Båda löpningarna har Grupp 1-status.

Det Peter Moodey tränade stoets huvudmål senare i år är fortfarande Diamond Jubilee Stakes på Royal Ascot. Om hon även hinner med en mellanlandning i Dubai i samband med World Cup-kvällen den 31 mars återstår att se.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jacob Kvisla - top
Jacob Kvisla - top

Jacob Kvisla har blivit lärlingschampion på Övrevoll och Klampenborg och på söndag blir han det på Jägersro. Med all sannolikhet blir han det även på Bro Park och nationellt – och lite hårddraget hänger allt samman med Enables sista start i karriären tillsammans med Frankie Dettori. Läs mer

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer