Foto: Steven Cargill/Svensk Galopp
Best Of Lips 17

Best Of Lips segrade i Stockholm Cup International

15 september 2024 20:45

Det blev en spännande upplösning på årets Stockholm Cup International (Gr.3) med en riktigt tight finish. Efter en granskning av målfotot stod det klart att den tyske gästen Best Of Lips vunnit över Hard One To Please med med en noslängd.

Segerjockeyn Hugo Boutin, som red på Bro Park för första gången, var förstås mycket nöjd med resultatet:

– Det var ett tufft lopp, men Best Of Lips var stark hela vägen och spurtade riktigt bra. Att vinna Sveriges största lopp på min första start här känns otroligt. Jag kommer gärna tillbaka, sade han efter vinsten.

Den sexårige hingsten, tränad av Andreas Suborics och ägd av Stall Lintec, kom till Stockholm Cup International (Gr.3) med en imponerande meritlista. Han var högst handicappad i fältet och visade sig också vara bäst för dagen.

Tyvärr blev det också stor sorg då den brittiska hästen Outbox drabbades av en cirkulationskollaps strax efter loppet. Hans liv gick dessvärre inte att rädda.

Foto: Steven Cargill
Best Of Lips

Best of Lips vinner före Hard One To Please.

Utöver dagens huvuduppgörelse Stockholm Cup International (Gr.3) innehöll dagen också flera andra storlopp.

I Lanwades Stud Stakes (L) för ston tog Little Arabella hem segern med Alina Öhgren i sadeln. Little Arabella tränas av Patrick Wahl på Bro Park, ägs av Global Farm AB och är uppfödd av Rävdansens Stuteri. Fyraårigen var en av de minst betrodda hästarna i loppet men det stoppade henne inte.

- Jag hade aldrig kunnat drömma om att det skulle gå så här bra. Jag har ridit Little Arabella i träning de senaste två åren. Idag är det första gången jag får rida henne i tävling och därför betyder den här segern väldigt mycket för mig, sade en påtagligt rörd Alina Öhgren efter sin första Listed-seger.

Foto: Steven Cargill/Svensk Galopp
Little Arabella 9

Alina Öhgren firar segern i Lanwades Stud Stakes (L) med Little Arabella.

Även i Tattersalls Nickes Minneslöpning (L) blev det hemmaseger, i form av Roy Arne Kvisla-tränade Twirling Ghost, som reds av den brittiske jockeyn Jack Mitchell.

- Vi har alltid trott att Twirling Ghost är en bra häst, speciellt på dirttracken. Nästa år får vi se om han även fungerar på gräset. Men han är nog strået bättre på lite kortare distans än idag, sade Roy Arne Kvisla om hingsten, som ägs av Stall Poulard.

Foto: Steven Cargill/Svensk Galopp
Twirling Ghost 4

Twirling Ghost (grön/gul) tog hem Tattersalls Nickes Minneslöpning (L).

Tryckservice Bro Park Sprint Championship (L) fortsatte Aphelios sitt segertåg. Tränad i Norge av Annike Bye Hansen och riden av Elione Chaves, befäste Aphelios, som ägs av Väsby Häst AB, sin position som Skandinaviens nya sprinterkung.

- Aphelios älskar verkligen att tävla och Elione behövde ingen ridorder idag - för han vet precis hur hästen ska ridas, sa Annike Bye Hansen.

Foto: Steven Cargill/Svensk Galopp
Aphelios 5

Aphelios har tagit sex segrar på sju försök i Skandinavien i år.

Fler nyheter, artiklar och annonser

sm-vinnare
sm-vinnare

Precis som förra onsdagen är Jägersro värd för lunchgaloppen. Övrevoll tävlar torsdag kväll och Bro Park arrangerar V64-tävlingar på söndag. Den gångna helgen var det “Autumn Turf Finale” med sevärda SM-löpningar och på brittiska Ascot hyllades en ovanligt ung jockeychampion. Läs mer

Voix du Maitre
Voix du Maitre

Tränare Jan-Erik Neuroth och jockey Oliver Wilson var söndagens stora vinnare när Bro Park arrangerade ”Autumn Turf Finale” på söndagen. Hela tre segrar blev duons fina facit. Störst var fullträffen med obesegrade Voix Du Maitre i Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris. Tidigare på dagen tog stoet Crystal Love en efterlängtad seger i Ellicat Sprint. Trippeln fullbordades sedan med en lika efterlängtad viktoria för Strike Ten i SM Classic. Läs mer

Great Lou
Great Lou

Jan–Erik Neuroth, Niels Petersen, Annike Bye Hansen, Julian McLaren, Ylva Brandt – och Kajsa Svensson Holmsten. Mitt bland stortränarna kommer den färska amatören med Great Lou i Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris. Läs mer