Bengt-Ove Hedborg

Bengt-Ove Hedborg tf. vd för Svensk Galopp

5 juni 2024 10:30

Rekryteringsprocessen för tillsättningen av en permanent vd för Svensk Galopp är i full gång. Det är viktigt att rätt person får denna post. Därför måste det ta lite tid att genomföra denna rekrytering.

Bland alla ansökningar som kommit in är urvalsprocessen redan påbörjad. Nästa steg blir att träffa ett antal kandidater för intervjuer. Huvudansvarig för denna rekryteringsprocess är Bengt-Ove Hedborg som sitter i Svensk Galopps styrelse.

Styrelsen har identifierat ett behov av en tillfällig lösning på vd-posten. Styrelsen har därför beslutat att Bengt-Ove tar rollen som tf vd på deltid under en övergångsperiod, fram till dess att den nya vd:n är på plats.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Zidane och Gold Streak TOP
Zidane och Gold Streak TOP

Bro Park inleder den skandinaviska galoppveckan med lunchgalopp. Därefter riktar vi blickarna mot västkusten. Det är nämligen dags för årets första tävlingsdag på Göteborg Galopp. I nyhetssvepet rapporterar vi bland annat om den historiska skrällsegern i Kentucky Derby, samt Guineas-löpningar i både Danmark och England. Läs mer

DSC_5111_02§
DSC_5111_02§

Komikern och programledaren Babben Larsson var från början en ridtjej, men av en slump upptäckte hon galoppsporten och blev direkt nyfiken. Idag är hon delägare i elva hästar – och äger dessutom en häst helt själv. "För mig är det avkoppling att besöka stallet, prata med hästarna och ge dem morötter", säger hon. Läs mer

lamborghini-bf-top
lamborghini-bf-top

Lamborghini BF och Zidane - två av Jägersros stora publikfavoriter visade finfin vårform när banan arrangerade viktiga förlöpningar inför den stora Pramms-dagen. Läs mer