Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Bättre priser på SÅEF-auktionen

24 september 2013

En försiktig optimism. Så kan man nog beskriva SÅEF:s åringsauktion på Täby Ryttarcenter i lördags. 29 åringar bytte ägare och 21 ropades åter. 9 hästar nådde sexsiffriga belopp. Såväl snitt som medianpriset var upp jämfört med fjolårets auktion på Täby Galopp.

FuxhingstLennart Jr Reuterskiöld och Stall Gransäter ropade in en fuxhingst efter Tertullian för 280 0000 kronor.

Snittpriset på de sålda åringarna blev 71 828 kronor och medianen landade på 47 000 kronor. Det ska jämföras med fjolårets siffror som var 66 432 respektive 35 000 kronor.

En som hade all anledning att vara nöjd med utfallet var Staffan Lidbeck. I galoppkretsar är Staffan nog mest känd som amatörtränare och veterinär, men han bedriver även fullblodsuppfödning i mindre skala i skånska Löberöd.

Staffan sålde två åringar på auktionen och båda nådde sexsiffriga belopp. En stilig fuxhingst efter Tertullian (nr 41) blev dyrast bland de 60 hästarna katalogen. Tränare Lennart Jr Reuterskiöld och ägare stall Gransäter fick höja budet till 280 000 kronor för att få hingsten till stallet. Mamma till åringen är det relativt osynade stoet I Could (e Johannesburg), som tidigare bara lämnat det nu treåriga stoet Mouchie.

Staffan Lidbecks andra åring på auktionen, en Gloria De Campeao-avkomma efter Tertio Blooms helsyster Yahilo Bloom (nr 23), såldes till Kleerup Konsult AB för 150 000 kronor.

- På förhand trodde jag att Gloria De Campeao-avkomman skulle bli dyrast bland mina, men jag märkte tidigt att intresset var större för Tertullian-hingsten. Jag kan inte vara annat än nöjd med resultatet och förmodligen hade jag släppt åringarna för lägre belopp än vad jag fick. Ett extra plus är att de kommer till två riktigt bra tränare, sade Staffan.

ElodieRävdansen-uppfödningen Elodie klubbades för 250 000 kronor.

I samband med förra årets SÅEF-auktion på Täby Galopp sålde Rävdansen Stuteri den dyraste åringen till norska hästägare. I år fick Rävdansen nöja sig att vara andra bäst med nr 21 Elodie, som danske tränaren Bent Olsen ropade in för 250 000 kronor åt den svenske ägaren Lars Schönhuldt i Stall Cambre.

Elodie är ett sto efter Rävdansens hingst Philomatheia och modern Word In Spanish har tidigare lämnat Dea Calejs och Double Again.

- Elodie är en snygg och korrekt häst som jag tror kan bli ganska tidig. Dessutom tycker jag att Philomatheia är en intressant hingst, sade Bent Olsen.

Totalt bytte sju åringar ägare för sexsiffriga belopp och bidrog till att snittpriset kom upp i 69 370 kronor. Den siffran hade dock stigit ytterligare ett snäpp om inte ett par hästar återropats för höga belopp.

Pernilla Nilsson ropade exempelvis tillbaka nr 42 Impressive (e Gloria De Campeao) för 200 000 kronor. Las Pampas Polo Team släppte inte 16 Dreamwolf (e Amadeus Wolf) och 24 Julien Delamare (e Academy Award) för 140 000 respektive 170 000 kronor.

Utropsring

Bland fadershingstarna var det inte så svårt att finna tydliga trender. Gloria De Campeao-avkommorna såg på det hela taget riktigt trevliga ut och väckte även köparnas intressen. Däremot fick avkommor från skandinaviskstationerade hingstar som Dustoori, Fraam, Heart of Oak och Zaahid relativt blygsamma bud.

Tränare Patrick Wahl har i många år medvetet satsat på svenskuppfödda hästar och ropade själv in två åringar på auktionen.

- Åringarna som jag tittat extra på har överlag sett riktigt bra ut. Jag tycker att uppfödarna presenterar sina hästar på ett fint sätt och priserna är ju nästan över förväntan, sade Patrick.

> Ladda hem det definitiva auktionsresultatet (pdf)
> Se bilder från auktionen på svenskgalopp.smugmug.com
> Videoklipp från auktionen

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ticksterbiljett
Ticksterbiljett

Du som har en aktiv roll i galoppsporten eller är medlem i ett galoppsällskap eller Jockeyklubben kan nu ladda ner eller beställa ett kostnadsfritt årskort. Årskortet ger innehavaren fri entré till samtliga tävlingsdagar under året. Läs mer

Uppfödare till svenskuppfödda galopphästar får uppfödarpremier. De utgör en procentsats på de prispengar som hästen springer in, under vissa förutsättningar.

Procentsatsen varierar numera från år till år. Det beror på att ett fast belopp reserveras till uppfödarpremier varje år.

I slutet av året fastställs procentsatsen, beroende på den prissumma och den bonus som svenskuppfödda hästar har sprungit in i Sverige eller utomlands. Procentsatsen för 2025 blev 19,84 %.

På sidan Uppfödarpremier kan du läsa mer om reglerna.

Att svenskuppfödda fullblod vinner lopp i England hör sannerligen inte till vanligheterna. Men på Wolverhamton i måndags kväll trillade polletten plötsligt ner. I sin sjunde start i livet spräckte fyraåriga Belle Amie segernollan i sin första start för tränaren David Simcock.

Belle Amie är uppfödd av Therese Staffanssons Gunntorp Stall & Avel i Östergötland och segrade i en löpning över 2 000 meter på allvädersbanan. Prestationen var värd drygt 3 000 engelska pund.

Bellardo-dottern är undan det franskfödda Soldier of Fortune-stoet Corpus Chorister. Hennes äldre halvsyskon Caius Chorister segrade fem gånger som treåring och som femåring mötte hon några av världens främsta hästar i Grupp 1-löpningar på bl a Ascot och Longchamp.

I höstas såldes Belle Amies yngre halvsyskon Al Ghouti på Bro Parks åringsauktion för 50 000 kronor till Stall Direkt. Moohaajim-dottern är i träning hos Patrick Wahl.