Bara fastighet o PGA TOP

Bara-projektet: Fokus på beslutsunderlag inför extrastämma den 10 juni

15 maj 2023 08:55

Den 4 maj var det planerat att projektet Bara Galopp skulle ligga för beslut vid en extra stämma i Svensk Galopp.

Dock kunde styrgruppen i projektet konstatera innan stämman att några, för projektet avgörande, frågeställningar inte på ett tillräckligt omfattande och tillfredställande sätt är besvarade från Svensk Galopps samarbetspart Bara Projekt Malmö AB:s sida, för att beslutsunderlaget skulle anses komplett för att lägga fram till stämman.

Av den anledningen drog Skånska Fältrittklubben tillbaka sin påkallese gällande extrastämma och ärendet blev i stället en informationspunkt på stämman.

Det är av yttersta vikt att projektgruppen kan presentera ett så genomarbetat och komplett beslutsunderlag som möjligt till fullmäktige, så att de kan känna sig trygga i att kunna ta ett välgrundat och underbyggt beslut med syfte att en ny anläggning byggs i Bara.

Nytt datum för en extra stämma för beslut i ärendet är utsatt till den 10 juni 2023. Även denna stämma är påkallad av Skånska Fältrittklubben. Arbetet i projektet har fullt fokus på detta datum för att presentera ett beslutsunderlag med hyresvillkor och sammanhållen projektplan, så som det beslutades vid extrastämman 28 juli 2022.

Även om tiden är knapp så ser vi inom projektet att med en väl planerad tidplan, där vi jobbar med parallella processer under projektet, så är tidshorisonten med en färdig anläggning 1 januari 2027 möjlig.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Straxefterstart.jpg
Straxefterstart.jpg

Styrelsen i Svensk Galopp har beslutat om steg ett i det program som har som syfte att vända den sportsliga utvecklingen i svensk galoppsport. Programmet ligger i linje med den strategiplan styrelsen presenterat tidigare i höst. De åtgärder vi nu föreslår är avsedda att uppnå en rad gynnsamma effekter och omfattar till att börja med åren 2026 – 2028, vilket garanterar en tydlig framförhållning för de aktiva i sporten. Läs mer

Maggan puff
Maggan puff

En liten organisation som Svensk Galopp behöver engagerade medarbetare för att få den dagliga verksamheten att fungera. Personer som brinner för sitt arbete och alltid ställer upp när det krävs. En sådan person är Margareta Östgård Svennehed. Med outtröttligt engagemang har hon sett till att galoppens maskineri snurrat i decennier. Lagom till jul går hon i pension efter ett långt yrkesliv i sporten. Läs mer

Hans Hansson har den 9 december valt att avgå ur Svensk Galopps styrelse.

Hans blev invald i Svensk Galopps styrelse i samband med årsstämman den 7 juni tidigare i år.

Styrelsens arbete fortsätter som vanligt.