Foto: Stefan Olsson
Iyana 1

Iyana avlade sitt maidenship tillsammans med Jacob Johansen i början av maj.

Ayanis lillasyster står inför sin hittills tuffaste uppgift

1 augusti 2024 17:24

Drömmen var att starta i Svenskt Derby, precis som storebror Ayani. Nu blev det inte så utan Iyana får nu chansen i Oaks istället. Och för er som inte har koll på historien så reds världens första Oaks ett år före det första Derbyt. Så det är en historisk löpning som rids på Jägersro på söndag.

Tränaren Jessica Long hade stora planer för lillasystern till fjolårets Derbyvinnare Ayani. I debuten var hon tvåa bakom Zidane (trea i Svenskt Derby) och sedan vann hon en maidenlöpning. Men sedan har det varit tyst om henne.

– Hon missade tyvärr storloppsprogrammet, hela Derbyserien, efter lite barnsjukdomar. Det har inte varit något allvarligt men tillräckligt för att hon fick stå över, berättar Jessica Long.

På söndag möter hon alltså bara ston, distansen 2400 meter är ny för henne. Men precis som brorsan ger hon ett intryck av att vara stark.

Iyana ägs av Benny Andersson som också är uppfödare. Och hon är frukten av en långvarig satsning. Hans resa inom galoppsporten började för ungefär 40 år sedan då han blev hästägare hos Jessicas mamma, galopptränaren Caroline Strömberg. Benny intresserade sig tidig för avel och stamtavlor. Benny köpte Iyana mormors mor 1996 och sedan valt att satsa vidare på den stostammen.

Foto: Stefan Olsson
Inaya 1

Iyanas mamma Inaya tävlade framgångsrikt i Chess Racings ägarfärger och vann både Danskt Oaks och Danskt St Leger som treåring. Bilden är från hennes sista seger i Kopparmärralöpning på Göteborg Galopp.

Nu står det treåriga stoet inför sitt livs tuffaste – och viktigaste – uppgift så här långt i karriären.

– På sikt tror jag att hon är bästa hästen i fältet, men det här löpet kanske kommer en eller två veckor för tidigt.

Jessica funderade länge på om hon skulle satsa på Oaks eller Altamira, men det blev alltså Oaks.

– Det kändes öppet, ingen stjärna som stack ut så därför valde vi att gå där. Sen är hon kanske lite rund om magen.

Precis som i karriärens två första starter är det starke Jacob Johansen som sitter på ryggen. Han känner henne väl efter otaliga träningsrundor.

Oaks är inga nyheter för varken Jessica eller Jacob. Jessica vann löpning 2011 med Jive (Espen Ski red) och Jacob vann så sent som 2021 med Chatarina (Lennart Reuterskiöld Jr tränade).

Den första Oaks, uppkallad efter Johnny Burgoynes Surrey-residens, reds 1779 och vanns av Lord Derby's Bridget. Burgoyne hade hyrt ut sin herrgård till sin brorson, den 12:e earlen av Derby, och övertalat adelsmannen att skapa ett lopp över en och en halv mile för treåriga ston, som svar på St Leger, som hade grundats i Doncaster som tvåmileslopp för jämnåriga hingstar 1776. 1780 reds sedan det första Derbyt i historien.

Den första Oaks, uppkallad efter Johnny Burgoynes Surrey-residens, reds 1779 och vanns av Lord Derby's Bridget. Burgoyne hade hyrt ut sin herrgård till sin brorson, den 12:e earlen av Derby, och övertalat adelsmannen att skapa ett lopp över en och en halv mile för treåriga ston, som svar på St Leger, som hade grundats i Doncaster som tvåmileslopp för jämnåriga hingstar 1776. 1780 reds sedan det första Derbyt i historien.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Young Riders 2026
Young Riders 2026

Jacob Kvisla vann visserligen inga av de tre finalomgångarna i Ole Larsen Young Riders Championship på Jägersro på onsdagen. Men med ett starkt försprång från de tidigare deltävlingarna i Skandinavien och tre fina placeringar räckte det hela vägen. Han höll undan för Evelina Rönnlund och Lorenzo Putzulu i kampen om det åtråvärda priset för unga lärlingar och jockeys. Läs mer

Espen Hill och Jacob Kvisla
Espen Hill och Jacob Kvisla

Efter förra veckans uppehåll tävlas det på samtliga tre banor i Sverige de kommande dagarna. Redan ikväll, tisdag, rids åtta löpningar på Bro Park. På onsdagslunchen avgörs Ole Larsen Young Riders Championship på Jägersro. Sedan avslutar Göteborg Galopp veckan. Det blir en fullspäckad söndag med både galopp och trav. Läs mer

Svepet Derby TOP
Svepet Derby TOP

Efter söndagens stora Derbyfest på Jägersro tar den svenska galoppsporten ut en liten “semestervecka”. För att uppleva galopp i Skandinavien får vi istället rikta blickarna mot Övrevoll och Klampenborg, som tävlar torsdag och lördag kväll. Läs mer